Dílo čistě surrealistické: Národní divadlo uvede Lásku ke třem pomerančům v režii Radima Vizváryho

Sto let od vzniku Lásky ke třem pomerančům, satirické opery Sergeje Prokofjeva, chystá Národní divadlo její teprve druhé pražské uvedení. 16. května bude mít premiéru inscenace mima Radima Vizváryho, dirigovat bude Christopher Ward, kterého zná pražské publikum z úspěšného Brittenova Billyho Budda.

Prokofjev napsal Lásku ke třem pomerančům krátce po své emigraci do USA. Autorem původní pohádky ve stylu commedie dell’arte je italský dramatik, satirik a mystifikátor, hrabě Carlo Gozzi. Příběhu se v roce 1914 chopil jeden z tvůrců ruské avantgardy Vsevolod Mejerchold, který po něm pojmenoval svůj časopis a hned v prvním čísle uveřejnil moderní adaptaci Gozziho díla. Podle ní Prokofjev sám napsal i libreto. Pomeranče pojal jako burlesku, která si dělá legraci ze všeho procítěného a vážně míněného.

Vizuál k Lásce ke třem pomerančům

Chtěl bych divákům předvést svět představ, iluze a kouzel, v němž se vyobrazují základní až archetypální vztahy mezi lidmi. Zajímavostí scény budou například obrazy fungující na principu japonského divadla kabuki. Pomeranče budou ztvárněné jako ženská ňadra – jako symbol ženství, který v inscenaci hledáme,“ řekl režisér Radim Vizváry. Podle něj jde o dílo tak čistě surrealistické, že v dnešní době umožňuje až filmové ztvárnění. Vizváry má za sebou kromě mezinárodní kariéry mima, choreografa a pedagoga i svou první operní režii (Poprask v opeře) a vytvořil choreografii inscenace Billy Budd nebo Z mrtvého domu.

V hlavní roli hypochondrického prince milujícího pomeranče se představí Martin Šrejma a Aleš Briscein, roli Leandera zpívá Roman Janál v alternaci s polsko-německým barytonistou Arturem Mateuszem Garbasem. Scéna je dílem Borise Kudličky, autorkou fantaskních kostýmů je Natalia Kitamikado.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější