Damrau a Grigolo v dalším z přenosů z MET budou jemně surreální

V nejnovější adaptaci Gounodovy opery Romeo a Julie, kterou jako další živý přenos chystá pro diváky celého světa Metropolitní opera, se představí dva pěvci světového formátu Vittorio Grigolo a Diana Damrau. V sobotu 21. ledna bude představení přenášeno v rámci série Met: Live in HD do více než 2000 kinosálů v 70 zemích na celém světě včetně České republiky.

Opera francouzského skladatele Charlese Gounoda patří spolu s Faustem k jeho nejpopulárnějším kusům. Poprvé byla s velkým úspěchem představena v roce 1867 a v Metropolitní opeře měla premiéru o necelých 20 let později. Od té doby zde byla uvedena celkem 329-krát. V hlavní roli se představily takové hvězdy jako Lucrezia Bori, Nellie Melba či  nedávno i Anna Netrebko. Představení, jehož jevištní produkce pro Met nyní doznává změny poprvé od roku 1967, diriguje Ital Gianandrea Noseda, hudební ředitel Teatro Regio di Torino a dlouholetý spolupracovník Metropolitní opery. Noseda se dvakrát objevil i v pražském Rudolfinu, v rámci festivalu Pražský podzim. „Pod jeho jistou taktovkou orchestr Metropolitní opery Gounodovo rozmáchlé dílo ještě povznáší,“ napsal o jeho výkonu v Romeovi a Julii  Huffington Post. O režii se postaral americký divadelní režisér a laureát prestižního divadelního ocenění Tony Award, Bartlett Sher. Pro Metropolitní operu už dříve inscenoval Rossiniho Lazebníka sevillského a Hraběte Oryho nebo Verdiho Othella, který se živě přenášel v sezóně 2015/16. U inscenace Romea a Julie se rozhodl převést děj do pozdního 18. století, které doplnil o jemně surreálné prvky.

Neokoukané talenty v hlavních rolích doplní v nejnovější adaptaci opery další mladí pěvci: devětadvacetiletý kanadský barytonista Elliot Madore v roli Mercucia, mezzosopranistka Virginie Verrez v mužské roli pážete Stefana a ruský pěvec Mikhail Petrenko v roli bratra Lorenza. Německá sopranistka Diana Damrau se v roli Julie objeví vůbec poprvé. V Metropolitní opeře debutovala v roce 2005 v roli Zerbinetty ve Straussově Ariadně na Naxu a od té doby má za sebou již přes stovku odehraných představení. Se „svým Romeem“ – Vittoriem Grigolem se už dříve setkala během práce na Massenetově Manon. Devětatřicetiletý tenorista Vittorio Grigolo se v Metropolitní opeře poprvé objevil v roce 2010 v Pucciniho Bohémě, která v režii slavného Franca Zeffirelliho zazářila v rámci přenosové sezóny 2013/14. Mladý pěvec je držitelem několika prestižních ocenění a na kontě má i jednu nominaci na cenu Grammy. „Scénu po scéně se tito výrazní a charismatičtí umělci noří do svých postav a navzájem se povzbuzují k pěveckým výkonům prostřednictvím čisté milostné vášně a vzrušené lyričnosti,“ nešetří obdivem k výkonu hlavních postav NY Times. „Brilantní a inspirativní nové představení Gounodovy operní verze příběhu jednoho tragického svazku pro Metropolitní operu s vynikajícími výkony Vittoria Grigola a Diany Damrau, je skutečným zjevením,“ ohodnotil nejnovější adaptaci opery Romeo a Julie Huffington post.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější