Bludný Holanďan z MET míří do kin, místo Bryna Terfela ho bude zpívat Jevgenij Nikitin

Bludný Holanďan Richarda Wagnera míří na prkna Metropolitní opery. Novou produkci režíruje François Girard, jeden z nejpovolanějších „wagnerovských“ režisérů současnosti. Wagnerovo tříaktové romantické drama mohou čeští diváci vidět živě v kinech v sobotu 14. března.

Bludného Holanďana začal Wagner psát v roce 1840. Inspirací mu byla vlastní bouřlivá plavba do Rigy i povídka Heinricha Heineho. Libreto dokončil o rok později, hudbu napsal během léta, práci zakončil napsáním slavné předehry. Původně zamýšlený tvar jednoho jediného dějství sám Wagner po čase rozdělil do třech částí, nicméně čas od času se inscenátoři k jednoaktovému pojetí příběhu vrací – a to je i případ Girardova zpracování pro newyorskou Metropolitní operu.

Bludný Holanďan se odehrává v nereálném světě a my jsme se jej pokusili přitáhnout zpět do reality,“ říká ke svému tvůrčímu záměru Girard, který má na svém kontě kromě operních produkcí i několik filmů. „Samozřejmě kromě Holanďana a jeho posádky duchů, to je přesný opak reality.“ Výsledná produkce tak pracuje s tenkou hranicí mezi skutečností a představivostí a snovým vnitřním světem Senty, jež je legendou o námořníkovi posedlá a která se do muže, jenž má jednou za sedm let šanci zlomit své prokletí, zamiluje.

V hlavní roli se představí ruský basbarytonista Jevgenij Nikitin, který nahradí původně obsazeného sira Bryna Terfela. Sentu ztvární Anja Kampe, jejího otce Dalanda pak Franz-Josef Selig. Další sezona přenosů z Metropolitní opery se nachyluje, do konce zbývají dva tituly. V sobotu 11. dubna to bude Tosca s Annou Netrebko, 9. května zakončí sezonu Donizettiho Marie Stuartovna.

Sdílet článek: