čtvrtek, 14. listopad 2019

Achnaton Philipa Glasse v MET: Otevřené politické otázky a debut dirigentky Karen Kamensek

Napsal(a) 

 , foto MET foto: MET

Podzimní část přenosů z Metropolitní opery uzavře v sobotu 23. listopadu Achnaton, inscenace, která měla letos v New Yorku svou premiéru. Glassova opera v režii Phelima McDermotta sklízela zasloužené ovace už v Anglické národní opeře, nyní ji MET vyšle mezi publikum ve více než 70 zemích světa najednou. Orchestr Metropolitní opery bude řídit dirigentka Karen Kamensek, pro kterou bude Achnaton debutem v Metropolitní opeře.

Po operním zpracování života Alberta Einsteina Einsteinovi na pobřeží a Mahátmy Gándhího v díle Sataygraha – síla pravdy přišel Achnaton, inspirovaný osudem mladičkého faraona, který přepsal dějiny Egypta. K životopisům historických osobností se legendární skladatel a praotec minimalismu Glass vrátil ještě několikrát, například v operách Galileo Galilei a Kepler, či komorním díle inspirovaném životem vynálezce fotografie Eadweardem Muybridgem.

Inscenace Phelima McDermotta obsadila do hlavní role faraona Achnatona Anthonyho Rotha Costanza, kontratenora, který stejnou roli ztvárnil už v Anglické národní opeře. „Inscenaci jsme vytvořili před Brexitem i Trumpem a otázky, které jsme si tehdy kladli, nyní získaly nový význam,“ popisuje sedmatřicetiletý americký pěvec. „Byl Achnaton vizionářem, nebo jen zbožštěným vůdcem kultu opilý vlastní mocí? Sjednotil svou zemi, nebo ji rozdělil? Vnímám ho jako osobnost, která se snažila změnit svět k lepšímu, na jevišti ale nechávám tuhle otázku otevřenou,“ uvažuje. A jakkoliv je egyptský faraon středem, kolem něhož se točí nejen život jeho poddaných, ale i opera sama, není na jevišti sám. V barvité vizi jej doprovodí Zachary James jako Amenhotep III. či mezzosopranistka J‘Nai Bridges jako Nefertiti, faraonova manželka.

Karen Kamensek, foto Yossi Zwecker Karen Kamensekfoto: Yossi Zwecker

Dirigentka Karen Kamensek není evropskému publiku neznámá, v letech 2011-2016 působila na postu umělecké ředitelky a hlavní dirigentky Staatsoper Hannover, dirigovala také v Královské opeře v Kodani (Pelléas et Mélisande v roce 2007). S hudbou Philipa Glasse má své zkušenosti, s jeho Achnatonem debutovala na prknech English National Opera v roce 2016, o rok později dirigovala na londýnských The Proms Passages, společné dílo Raviho Shankara a Glasse.

Přímé přenosy z Metropolitní opery budou pokračovat v lednu. Na programu bude Vojcek Albana Berga, velký návrat díla bratří Gershwinů Porgy a Bess na prkna Metropolitní či nová inscenace Bludného Holanďana Richarda Wagnera, v níž hlavní roli ztvární sir Bryn Terfel.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.