neděle, 14. květen 2006

Zubin Mehta uvedl rakouskou novinku

Napsal(a) 

Nepříliš často zařazují Wiener Philharmoniker na repertoár skladby žijících autorů. Vídeňský velký sál Musikverein se stal 10. prosince dějištěm premiéry skladby Beethovens Cello pro violoncello a orchestr, kterou složil rakouský skladatel Otto M. Zykan (1935). Zykanem vybraný violoncellista Heinrich Schiff a dirigent filharmoniků Zubin Mehta představili třívěté dílo s espritem jedinečnosti. Po značně virtuózní první větě se druhá nesla v melancholické linii kantilény, jejíž lyriku interpreti večera malebně zvýraznili. Klasicistní inspirační vlivy Ludwiga van Beethovena se odrazily jak v klasické třívěté výstavbě koncertu, tak ve druhé větě s náznaky z arietta finále Beethovenovy Klavírní sonáty op. 111 a také ve třetí větě ovlivněné výrazem scherza Beethovenovy Eroicy . Zykan poukázal ve spolupráci se skvělými interprety večera na osvědčený aspekt soudobé hudby - osobitou inspiraci u klasických mistrů.

Virtuózní koncert rámovaly dvě symfonie Wolfganga Amadea Mozarta. Úvodní Symfonie Es Dur KV 16 se stala rutinní záležitostí, Symfonie C Dur KV 551 "Jupiter" zaujala výtečnou interpretací stylu, techniky, tónu a intonace s rysy vysoké orchestrální kultury.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.