Změny na stanici Český rozhlas 3 – Vltava

Stanice ČRo 3 – Vltava má za úkol vysílat program pro posluchače, kteří ke svému životu potřebují hudební a slovesné umění, informace o dění v kultuře, kteří rádi poslouchají jazz, operu, rozhlasové hry, dokumenty. Milovníkům klasické hudby nabízí vějíř programů od přímých přenosů z Metropolitní opery a La Scaly přes živé rozhovory s hudebníky až k srovnávacím pořadům o novinkách na kompaktních discích. Klasickou hudbu také natáčí ve studiích Českého rozhlasu i mimo ně.

Dne 29. dubna začala Vltava vysílat podle nového programového schématu. Co tomuto kroku předcházelo? Především rozsáhlý průzkum názorů a přání posluchačů. Zjišťovalo se v něm, co od Vltavy očekávají, kdy mají na který pořad chuť, při kterých relacích přelaďují na jiné stanice, jakou hudbu chtějí poslouchat a kdy. Vyplynulo z něho například, že dopoledne dávají posluchači přednost kratším pořadům, protože se na velká umělecká díla a komplikované úvahy nemohou soustředit. Očekávají více informací o dění v kultuře, ale touží i po troše oddechu s příjemnou klasikou. Večery shledávají vhodnými k poslechu velkých uměleckých děl.

Jakmile jsme měli v ruce výsledky průzkumu, začali jsme pracovat na tom, jak přáním posluchačů vyhovět. Nebylo to jednoduché, zejména proto, že den má jen 24 hodin a ve stejný okamžik nelze vysílat více pořadů najednou. Přesto jsme se pokusili uspořádat pořady tak, aby na sebe přirozeně navazovaly, aby se u přijímačů „neprali“ milovníci jazzu se ctiteli klasiky, aby posluchači nebyli nuceni odcházet ke konkurenci. Chtěli jsme také, aby program byl přehledný, aby nebylo nutno oblíbený pořad pracně hledat v moři jiných programů. Volíme také trochu jiný styl moderování. Nové vysílací schéma Vltavy najdete v tomto čísle HARMONIE na straně 54!

Nový program Vltavy se pokouší přizvat k vysílání i ty, kteří ho zatím neposlouchali. Všechny průzkumy veřejného mínění dokazují, že o kulturu má v naší zemi aktivní zájem nejméně 300 tisíc lidí. Proč tedy Vltavu poslouchá jen pětina z nich? Například mezi nimi zatím chybí mladí posluchači. Pro ně jsme na devatenáctou hodinu připravili pořad Čajovna . Možná, že v něm bude znít trochu razantnější hudba, než bylo dosud na Vltavě zvykem, ale jistě se na nás nebudou dosavadní posluchači zlobit, když Vltavu na hodinu denně přizpůsobíme životnímu stylu mladé generace. Není vyloučeno, že nás některý z teenagerů vydrží poslouchat trochu déle, po skončení Čajovny přijímač nevypne, ale zaposlouchá se do rozhlasové hry nebo symfonického koncertu. Třeba ho za pár let potkáme v některém koncertním sále.

Vltava tedy rozhodně neslevuje z úrovně, kterou od ní posluchači očekávají. Chceme jen, aby se hodnoty, které vám nabízíme, ještě lépe poslouchaly.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější