pondělí, 29. červenec 2002

Zavrhněte konvence

Napsal(a) 

Zavrhněte konvence Zavrhněte konvence
Zavrhněte otřepané konvence! Pryč s oslavnými tirádami a nudnými večery, které tlačí opravdové umění do kouta! Dejte průchod novým myšlenkám, které uvolňují fantazii! Tyto protesty našly kupodivu ohlas v konzervativním Švýcarsku. Průkopníkem realizace nových tvůrčích snah na úrovni výjimečných světových hudebních slavností se hodlá stát Mezinárodní hudební festival v Luzernu , jedna z nejstarších akcí svého druhu, která v příštím roce oslaví 65. narozenimy. Generální tajemník Festivalu Luzern MICHAEL HAEFLIGER nastínil pro čtenáře HARMONIE hlavní záměry: "Reformní pokusy o novou tvář mezinárodních hudebních festivalů není novinkou. Zaměstnával se tím už Herbert von Karajan. Přivedlo ho to k velkým projektům Wagnerových oper v Salcburku na jeho Velikonočních hrách. Bohužel v rukou Karajanových nástupců skončily jeho plány v troskách. Smělý pokus o nový obraz Salcburských letních her skončil vloni, když je opustil Gerard Mortier. Luzern se z těchto zkušeností hodně poučil. Už před třemi lety se naše dramaturgie orientovala k tematickému cyklu Mýty, odlišnému typu hudební slavnosti. Teď chceme pokračovat cyklem pořadů s tématem "svádění". Snažíme se uvádět pořady, které po boku klasického repertoáru nacházejí málokdy uplatnění, nebo jsou dokonce objevem. Toto svádění může být chápáno zcela osobitě, někdy možná i frivolně v duchu daného pojmu. My mu však rozumíme v hluboké vážnosti jako výrazu náruživého mlčení, vášnivé fascinace nebo odborného popudu. Nikdy se však nesmí ztrácet člověk jako fenomén, jejž chceme poznávat a odkrývat. Jako příklad bych uvedl postavu Kundry z Wagnerova Parsifala , Bartókova Modrovouse, Bergova Lulu nebo tančící Salome. Jinou hudebně krásně portrétovanou tajemnou svůdkyní je Šeherezáda. Teoreticky podepře různé náměty souběžné třídenní sympózium, jež bude moci sledovat i veřejnost. Novým dílem obohatí tento tematický komplex premiéra 12. symfonie Hanse Wernera Henzeho a vystoupení hudebního divadla skladatelky Olgy Neuwirth, jež provede pořad Bahlams Fest podle libreta rakouské básnířky Elfridy Jelinek. V programech festivalu bude dále od 14. srpna do 15. září 130 původních hudebních děl s 12 premiérami soudobých skladatelů. Patronát nad touto akcí převzal Pierre Boulez." Otevřenost ostatně potvrzuje i plánovaný koncert DJ Spookyho 5. září, na kterém známý dýdžej nabídne remixy Boulezovy kompozice Pli selon pli.

Co se týká zájmu o koncerty světoznámých symfonických těles, řekl Haefliger, že tuto přízeň mezinárodního publika vysoce oceňuje a že usiluje o její zkvalitnění. "Letos uvítáme 32 symfonických těles, která mají ovlivnit doposud jednostranně konzervativní tradice luzernského festivalu. Významnou roli bude mít nedávno založená Akademie pro soudobou hudbu, která bude definitivně ustavena v roce 2004 pod vedením Pierra Bouleze. Jejími členy se postupně stanou vedoucí osobnosti soudobé hudby z celého světa. Akademie vystřídá dosavadní mistrovské kurzy a bude vychovávat mladé interpretační talenty a pečovat o učitele mezinárodních souborů. Materiálním projevem podpory se stanou každoroční stipendia - individuální, komorní i souborová a starost o vybrané symfonické a vokální skladby současných autorů." Zvláštností má být avizovaný symfonický orchestr, který bude festivalovým tělesem: "Orchestr již vzniká pod vedením Claudia Abbada. Ačkoliv má svou činnost zahájit až v létě příštího roku, máme už zhruba pohromadě jeho model," řekl Michael Haefliger. "Festivalový orchestr bude sloužit výlučně konkrétním objednávkám našeho festivalu a bude se orientovat výlučně na jeho potřeby. Věřím, že zde vyroste silné konkurenční těleso pro skladatele i interprety soudobé hudby. Do tohoto tělesa se nám hlásí již řada světoznámých sólistů."

(www.lucernefestival.ch)

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.