středa, 4. srpen 2010

Všechno nejlepší!

Napsal(a) 

Všechno nejlepší!, foto Josef Blecha Všechno nejlepší!foto: Josef Blecha

Milí čtenáři, HARMONIE se tematickým blokem v tomto čísle hlásí k dvoustému výročí narození pianisty a skladatele Fryderyka Chopina. Nabízíme vám servis v podobě přehledné tabulky letopočtů, zatímco hlavní text se snaží poodkrýt to, co je za nimi.

Co máme k dispozici? Dopisy, v nichž se Chopin ojediněle vyznává ze svých pocitů. Více či méně přesná a spolehlivá svědectví jeho přátel, žáků a současníků. Několik portrétů, dvě dochované fotografie, odlitky rukou a posmrtnou masku. Data událostí a zprávy o nich. Analýzy děl odkrývající pod křehkým povrchem pevnou kompoziční kostru. A pak hudbu samu: zapsanou jasným, pevným a čitelným rukopisem a rozeznívanou rukama horlivých amatérů i nejlepších mistrů už sto sedmdesát let.

Oslavte s námi, milí čtenáři, Chopinovy narozeniny. Je mu 200, ale zůstává věčně mladý. A propos, kdy si vlastně připít – nejlépe dobrým šampaňským – na věčnou památku hudebního romantika? Chopin sám věřil, že se narodil 1. března, od rodiny mu též k tomuto datu chodila přání. V zápise o jeho křtu (23. dubna 1810) se jasně píše „natum die 22. Februarii“, existuje dokonce i přesnější polský záznam podepsaný týmž vikářem, kde se píše, že se Fryderyk narodil 22. února v šest hodin večer. Ale i po zveřejnění tohoto dokumentu v roce 1893 nejasnosti pokračovaly: sté výročí jeho narození se například slavilo už v roce 1909...

V Polsku, kde se chystají velkolepé oslavy (), vyřešili dilema tak, že narozeninové koncerty začínají 22. února a vrcholí 1. března.

Dita Hradecká

Vystudovala konzervatoř v Plzni (obor klavír) a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působí jako překladatelka, hudební publicistka (Harmonie, Hudební rozhledy, Hospodářské noviny) a donedávna vyučovala hudební historii na pražské pobočce New York University. Je redaktorka, organizátorka, překladatelka a v poslední době i vydavatelka elektronických knih. Pochází ze Strakonic. Ačkoli ji lákala řada oborů spíše exaktních, rozhodla se vystudovat konzervatoř, aby se ujistila, že profesionální umělkyní nikdy nebude. Nejrůznější kurzy klavírní, komorní a cembalové hry či barokního tance spolu s vlastní pódiovou zkušeností jí ale daly citlivost a čich na uměleckou kvalitu výkonu a zároveň empatii k profesionálním umělcům a tvůrcům. Překládá odborné texty a libreta z angličtiny, němčiny a francouzštiny. Ze studia hudební vědy na FF UK si odnesla hlavně poznání důležitosti kritického a nezaujatého myšlení a coby eklektik také úctu ke všem, kdo jsou schopni věnovat celý život jednomu skladateli nebo jedné oblasti. V letech 2016-18 vedla redakci vážné hudby na Vltavě, v roce 2019 se stala vedoucí knihovny Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.