Surfujte! Tváře Pražského jara

Pět tváří vzácných hostů si vybralo Pražské jaro k vizuální prezentaci svého programu na internetových stránkách (www.festival.cz ). Renomovaná chopinovská interpretka Ewa Kupiec přednese na PJ originální verze skladatelových obou klavírních koncertů s doprovodem komorního ansámblu smyčcových nástrojů. Její osobní internetové stránky (www.ewakupiec.com ) jsou vedeny v polštině, angličtině i němčině. Podobou jsou dost konzervativní, najdete tu ale vše potřebné – včetně detailní diskografie (mimochodem fotografii, kterou ji představuje PJ, najdete i na přebalu alba, na němž polská klavíristka hrála Janáčkovy práce pro sólový klavír).

Vyhledávaný specialista na interpretaci historické hudby sir John Eliot Gardiner přijede na PJ s nastudováním Bachovy Mše h moll v podání English Baroque Soloists a Monteverdi Choir. Gardiner osobní stránku nemá, ale soubory, které vede ano (kromě zmíněných mezi ně patří také Orchestre Révolutionnaire et Romantique). You Tube nabízí v Gardinerově nastudování i Mozartovo Requiem (první část na www.youtube.com/watch?v=d88xIIRDI9U , další dohledáte v jejím sousedství).

Dcera legendárního Ravi Shankara, sama vynikající virtuoska na sitár Anoushka Shankar se při svém druhém hostování na Pražském jaru představí s vlastním ansámblem sestaveným z tradičních nástrojů klasické indické hudby. Na oficiální stránce www.anoushkashankar.com si nenechte ujít úvod ve flash, který je téměř jako vystřižený z boolywoodských filmů. Jinak je to ovšem stránka seriózní, poctivě připravená a vizuálně velmi hezká. Záznam z živého koncertu najdete i na www.zappinternet.com/video/zapTdeJfaS/Anoushka-Shankar-Your-eyes .

Nováčkem PJ je dirigentská legenda, klavírista a skladatel André Previn . Nositel několika Oscarů bude na večeru s Českou filharmonií řídit například svoji skladbu Diversions. Na samostatném večeru se představí jako sólista mj. ve světové premiéře vlastní Sonáty pro klarinet a klavír. Na oficiální stránce www.andre-previn.com žel informace o pražských koncertech nenajdete, protože není aktualizovaná. Poskytuje však základní přehled. Na You Tube jsou pochopitelně ukázky z jeho koncertů, ale také záznam rozhovoru, který dělal s jazzmanem Oscarem Petersonem pro BBC nebo humornou scénku o soužití dirigenta s orchestrem (pořízenou opět pro BBC).

Mezzosopranistka Olga Borodina vystoupí na svém prvním koncertu v České republice s Pražskou komorní filharmonií, řízenou americkou dirigentkou Keri-Lynn Wilson. Jen málokterá operní hvězda myslí na vlastní internetovou stránku, Borodina není v tomto ohledu výjimkou. Na Wikipedii kupodivu nemá heslo v ruštině (jen anglicky a polsky). You Tube pak nabízí množství videozáznamů z koncertů a představení s účastí Olgy Borodiny.

Sdílet článek: