středa, 27. květen 2009

Surfujte! Grammy, které médiím unikají

Napsal(a) 

Sto deset kategorií v jedenatřiceti žánrových oblastech, to jsou výroční ceny severoamerické National Academy of Recording Arts & Sciences (www.grammy.com ). Médiím, která se udělování Grammy rok co rok věnují s velkou pompou, ovšem většina těch kategorií uniká. Nedostanou se obvykle přes kategorie rockové, popové, rapové, nanejvýš vezmou na milost ještě tak soul či r&b – zvlášť pokud jsou obaleny nějakým skandálem. Nejinak tomu letos, při jedenapadesátých Grammy. Pro „většinová“ média bylo důležitější, že se dvakrát nominovaný Chris Brown těsně před udílením popral se svou dlouholetou partnerkou Rhennou, takže ani jeden z nich nemohl vystoupit na slavnostním večeru, nebo že soulová zpěvačka M.I.A. se na pódiu objevila, ačkoli měla být podle propočtů lékařů na porodním sále...

Při takovém pohledu se ovšem ztrácí smysl, s nímž byla nahrávací akademie na sklonku padesátých let ustavena. Je jím snaha „zabezpečovat a garantovat stále kvalitnější a kulturnější podmínky pro hudbu a její tvůrce a to ve všech hudebních oblastech“.

Bylo toho hodně, co se ztratilo ze zorného pole médií. Zmiňme alespoň zlomek:

Britský vokální sextet The King‘s Singers (www.kingssingers.com ) získal příslovečný gramofonek v kategorii crossover. Četné nahrávky souboru, který je na scéně už od konce šedesátých let, lze najít na adrese www.youtube.com .

Někdejší koncertní mistr Newyorských filharmoniků a plodný skladatel John Corigliano (http://en.wikipedia.org/wiki/John_Corigliano ) uspěl v očích akademiků s nahrávkou skladby Mr. Tambourine Man na sedm básnických textů Boba Dylana, kterou v zajímavé řadě americké „vážné“ hudby vydal Naxos (www.naxos.com ). Ve stejné edici vyšlo oceněné album se třemi smyčcovými kvartety Elliotta Cartera, jež nahrál Pacifica Quartet (www.pacificaquartet.com ), který byl časopisem Musical America (www.musicalamerica.com ) vyhlášen souborem roku 2009.

Nejlepší klasickou (a souběžně nejlepší operní) nahrávkou se stal Weilův a Brechtův Vzestup a pád města Mahagony, který v roce 2007 nastudovala Losangeleská opera (www.losangelesopera.com ). Vydala ji firma EuroArts (www.euroarts.com ), součást mediální skupiny Medici. Videoukázku z inscenace lze zhlédnout na www.medici-dvd.com/artikel/dvd/?id=005625_kurt_weill_rise_and_fall_of_the_city_of_mahagonny .

Losangeleská klavíristka Gloria Cheng získala cenu v kategorii nejlepší sólový výkon (s orchestrem). Jako představitelka mladé generace má svou prezentaci na komunitním serveru http://music.myspace.com , který většinou využívají lidé ze zábavného průmyslu.

Osobní internetové prezentace jsou zato úplnou samozřejmostí u všech jazzových laureátů jedenapadesátých Grammy – má ji Randy Brecker (www.randybrecker.com ), Cassandra Wilson (www.cassandrawilson.com ), Terence Blanchard (www.terenceblanchard.com ), Chick Corea (www.chickcorea.com ), Gary Burton (www.garyburton.com ), Vanguard Jazz Orchestra (www.vanguardjazzorchestra.com ) i Arturo O‘Farrill (www.arturoofarrill.com ). Na všech najdete ukázky z oceněných alb.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.