pátek, 26. srpen 2011

Surfujte! Evropská metropole 2011 poprvé aneb Turku

Napsal(a) 

Ještě nikdy v historii neležely evropské metropole kultury v jednom roce tak blízko sebe. Do konce letošního roku patří prestižní titul finskému Turku a estonskému Talinu, dvěma baltským přístavům.

Turku (www.turku.fi ) je nejstarším městem ve Finsku. Vzniklo už ve 13. století a až do roku 1812 bylo sídelním městem. O pár let později zachvátil Turku požár, který patřil k nejhorším v historii severských zemí. Ohnivému infernu bude věnován také heavymetalový muzikál (www.1827.fi ), jenž patří k hlavním atrakcím letošního bohatého programu (o tom podrobně na www.turku 2011.fi ). Unikátní je, že 75 procent všech akcí spojených s evropskou metropolí, se zrodilo nikoli v hlavách profesionálů, ale běžných občanů. A ti se na programu také aktivně podílejí. Třeba do příprav zmíněného muzikálu se zapojily dvě stovky řadových obyvatel města.

Program ovšem nabízí hudebních lahůdek daleko víc. A nechybí mezi nimi zejména vážná hudba či jazz. Značnou měrou k tomu přispívá místní symfonický orchestr – Turun filharmoninen orkesteri –, založený hudební společností, která v Turku vznikla už roku 1790. Na internetových stránkách www.tfo.fi se můžete podívat na záznamy několika koncertů z minulé i současné sezony, které naznačují, jak kvalitní těleso je. A také z nich můžete poslat hudební pohlednici. S orchestrem bude například v srpnu – pochopitelně v rámci akce Turku 2011 – koncertovat finská sopranistka Karita Mattila (http://lakarita.bravehost.com ), která je častým hostem i na scéně newyorské MET.

V srpnu se bude také konat velká jazzová akce, pod název MilJazz. To Mil znamená militární. Na velký koncert se do Turku totiž sjedou big bandy jednotlivých složek finské armády.

Turku je místem nejstaršího hudebního festivalu ve Finsku. Jeho letošní, dvaapadesát ročník je pochopitelně součástí akce. Odehraje se v srpnu, jeho hlavní atrakcí bude vystoupení orchestru Marijinského divadla z Petrohradu, pod taktovkou Valerije Gergijeva, ale hlavička festivalu se bude objevovat po celý rok. Na jeho objednávku například vznikla opera Eerik XIV (www.eerikxiv.fi ). Hrdinou je švédský (a tudíž tehdy i finský) panovník v letech 1560 – – 1568, obecně považovaný za velmi rozvážného. Operu složil zkušený finský skladatel středního věku Mikka Heiniöa (www.fennicagehrman.fi/comp_heinio.htm ), libreto napsal Juha Siltanen. Premiéra se chystá na listopad. Hrát se bude v novém kulturním centru Turku nazvaném Logomo (www.logomo.fi ). To vzniklo přestavbou industriálního objektu – bývalého nádraží.

V kulisách místního hradu se na přelomu srpna a září bude uvádět tzv. lidová opera Henricus a kladivo na čarodějnice (http://www.turku2011.fi/en/node/12/705 ). Děj je zasazen do roku 1660 a inspirován reálnými událostmi. Na scéně bude mnoho komparzu, zapojeni budou členové několika pěveckých sborů. Hrát se bude finsky, švédsky a latinsky. Autorem hudby je Ulf Långbacka, v současnosti docent sborového zpěvu na Sibeliově akademii v Helsinkách.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.