pondělí, 10. říjen 2005

Ricci mezi Kubelíkovci

Napsal(a) 

Slavný americký houslista Ruggiero Ricci se 18. července stal čestným členem Společnosti Jana Kubelíka . Slavnostní akt proběhl v Kubelíkově síni pražského Rudolfina, kde si legendární umělec se zájmem prohlédl stálou expozici památek na J. Kubelíka. Riccimu předal čestné členství předseda Společnosti Jana Kubelíka M. Vilímec, mimo jiné i jako ocenění za nahrávku kadence Jana Kubelíka k houslovému koncertu J. Brahmse. Legendární houslista hrál poprvé v Praze v r. 1932 s dirigentem G. Szellem, později v 80. letech uskutečnil na Pražském jaru dva houslové recitály v Rudolfinu a památné souborné provedení Paganiniho Capriccií ve Smetanově síni Obecního Domu v roce 1982. Českou republiku Ricci navštívil při příležitosti aktivní pedagogické účasti na mezinárodních houslových kurzech v Plzni, které proběhly letos poprvé a budou pokračovat i v dalších letech. Na zámku Lužany u Přeštic, spojeném s nadační činností Josefa Hlávky a pobytem A. Dvořáka a J. B. Foerstera, oslavil Ricci dne 24. 7. též své 87. narozeniny.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.