Profesor – Arnošt Bourek

30. 12. 1931 – 1. 1. 2008

Začátek roku 2008 přinesl do řad hudební veřejnosti smutnou událost – 1. 1. 2008 navždy odešel vynikající flétnista a pedagog – pan profesor Arnošt Bourek.

Svou mimořádnou uměleckou kariéru zahájil v roce 1955 vítězstvím na Mezinárodní hudební soutěži ve Varšavě. Mnoho let byl prvním flétnistou Brněnské filharmonie, členem Brněnského dechového kvinteta a orchestru Čeští komorni sólisté, s nímž mimo jiné realizoval turné po USA. Sedm let působil jako sóloflétnista Melbourne Symphony Orchestra v Austrálii, dva roky vyučoval v Číně na Shanghaiské konzervatoři. Na svých zahraničních koncertech spolupracoval například s M. Callas, J. P. Rampalem, R. Firkušným, Y. Menuhinem a dalšími významnými umělci.

Profesor Arnošt Bourek byl nejen znamenitým hudebníkem, který dokázal umělecky a tvůrčím způsobem inspirovat mnoho svých hudebních kolegů, vynikajícím flétnistou – jedním z nejlepších ve své generaci, ale také nedostižným pedagogem, jenž během svého téměř třicetiletého pedagogického působení na Janáčkově akademii múzických umění v Brně vychoval celou řadu úspěšných flétnistů.

Umělecký a pedagogický profil pana profesora Arnošta Bourka nechť je impulzem a výzvou pro další generace mladých umělců.

Sdílet článek: