pondělí, 30. leden 2006

Praha: Fok slavil s Charlesem Mackerrasem

Napsal(a) 

Charles Mackerras Charles Mackerras

Osmdesátiny bude mít sice Sir Charles Mackerras až 17. listopadu, ale Pražští symfonikové je s oblíbeným britským dirigentem oslavili v Obecním domě (13. 9.) už předem při mimořádném koncertě. Zastihl je v dobré formě a ve vzájemné vstřícnosti. Je až k nevíře, že tento znalec a příznivec české hudby po všech uplynulých hostováních a nahráváních teprve nyní poprvé v české metropoli dirigoval a současně také natočil Novosvětskou symfonii ! Zdá se, že by to mohl být pěkný snímek - při koncertě evidentně působilo umělcovo fluidum natolik, že díky němu partitura získala v mnoha drobných detailech svěží podobu. Nebylo tam nic překvapivě svévolného a zásadně nového, ale ani nic prázdně dunícího známými klišé. Hudba plynula v kultivované, a přitom dostatečně energické rovině a dýchala na řadě míst příjemnými a logickými proměnami. Dirigent prokázal v podrobném, nijak usilovném vedení detailní promyšlenost, emocionální bohatství, znalost dvořákovské dikce i cit pro lyriku. Largo vyznělo skutečně krásně klidně, zeširoka, rychlejší věty s dostatečným, ale nepřepínaným vzruchem. Podobně - v jasných, ale ne křiklavých barvách - se předtím nesly i další slavná Dvořákova díla - Anglická symfonie a předehra V přírodě . Charles Mackerras zdaleka není jen dramaticky cítící janáčkovský specialista. Připomněl, co jinak znovu a znovu zapomínáme, že totiž jeho záběr je a byl vždy mnohem širší. S ohledem na přibývající léta je viditelně ve velmi dobré kondici, sil mu pro dirigování zásadně neubývá, respektive pomalu. To je radostné zjištění. Přes slova o únavě má plánů neúnavně mnoho a ještě stále toho může hodně udělat.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.