čtvrtek, 28. srpen 2003

Pod rohožkou: Simona Houda - Šaturová

Napsal(a) 

Pod rohoškou: Simona Houda - Šaturová Pod rohoškou: Simona Houda - Šaturová
Životní rytmus

Je trochu chaotický. Hodně věcí podřizuji svojí práci. V poslední době se ale snažím selektovat nabídky a plánovat si také volno. Potřebuji pročistit hlavu a nasbírat síly.

Životní filozofie

Já o tom moc nepřemýšlím. Těším se ze života, z práce, z cestování, ze setkání se zajímavými lidmi, vlastně se svým způsobem těším i z problémů, protože mě vždy nasměrovaly o kus dál. Přála bych to všem.

Co pro mě znamená rodina

Ta je pro mne vůbec to nejdůležitější a velmi si ji chráním. Vážím si jejího zájmu a podpory, bez kterých si jen těžko dovedu představit svou profesi.

Oblíbená místa

Především naše chaloupka v jižních Čechách, která je mým akumulátorem. Z těch vzdálených Řím a New York. Zamilovala jsem si jeho geniální atmosféru a kulturu. A pak samozřejmě moře kdekoliv.

Oblíbená kuchyně, pití

Středomořská kuchyně se spoustou zeleniny, ryb, mořských potvor, oliv. Ráda to jím a také vařím. K tomu sklenička skvělého vína a máme podle Julia Satinského "nebíčko v papuľke".

Hobby

Bude to znít jako klišé, ale moje práce. Ale hned za ní kytičky. Miluji "porýpat" se na jaře v zemi. Každé zahradnictví míjím s lehkým sebezapřením.

Oblíbené knihy, výtvarníci

Těžko vybírat, namátkou tedy Hermann Hesse, Bohumil Hrabal, Dominik Tatarka a momentálně na mě čeká Mikael Niemi, Tomáš Halík a Pavel Tigrid. Vždy se těším na večer a pár stránek před spaním.

Při svém letošním pracovním pobytu v Paříži se mi splnilo přání navštívit Picassovo muzeum a měla jsem štěstí na velkou výstavu "Známého a neznámého Marca Chagalla". V poslední době mě začala zajímat i architektura.

Hudba k poslechu mimo klasické

Poslouchám ráda jazz, Stinga, Hanu Hegerovou, Richarda Müllera, ale nejraději ticho.

Vztah ke sportu

Mohl by být ještě aktivnější. Je těžké kombinovat sport a zpívání. V zimě dobrovolně a ráda lyžuji, což se nedá říct o bruslení. V létě hodně jezdím na kole. To všechno má na svědomí můj manžel a já mu za to děkuji.

Cestování

Cestuji ráda, ale letos toho bylo a ještě bude hodně. Těším se na podzim, kdy budu pracovat hlavně v Praze. Je samozřejmě spousta míst, kam bych se chtěla podívat. Favoritem je už delší dobu Jihoafrická republika.

Vztah k technice

Technika mě fascinuje a jsem na sebe nesmírně hrdá, že už jsem schopná komunikovat elektronicky a pohybovat se po internetu.

Jak ráda odpočívám

S kytičkami nebo s knížkou, a když si můžu dopřát ten luxus, tak lenoším.

Jiné povolání

Určitě bych znovu volila zpívání. Nenapadl mě jediný důvod, proč bych to měnila.

Čím jsem chtěla být v dětství

Možná krasobruslařkou. Vzpomínám si, jak jsem jednou bruslila mamince v kuchyni po linoleu. Sen nakonec nevyšel, ale na podlaze to následky zanechalo. Myslím, že jsem si myšlenku být dospělá vůbec nepřipouštěla. Měla jsem skutečně krásné dětství.

Politika

Nedá se nesledovat. Proto si vždy užívám svých zahraničních cest, kdy netuším, co se děje.

Jak se starám o svůj hlas

I když bych chtěla žít "normální" život, úplně normální není. Vždy musím myslet na pár dní dopředu a snažím se neobtěžovat tím rodinu. Žádné speciální recepty nemám. Nejdůležitější je dobrý spánek a být v pohodě.

SRDCOVÁ SEDMA

1. J. S. Bach: Matoušovy pašije (Gardiner, Schmidt, Bonney, von Otter; DG)

2. F. Poulenc: Gloria, Stabat Mater (Battle, Ozawa; DG)

3. Lucia Popp - Lieder: Prokofjev, Dvořák, Mahler, Brahms (Orfeo)

4. Edita Gruberová: Mozart, Donizetti, R. Strauss (Teldec)

5. J. Brahms: Klavierstücke, Fantasien, Intermezzi (Kempff; DG)

6. G. Puccini: La BohÉme (Freni, Pavarotti, von Karajan; Decca)

7. Ch. Baker: My Favourite Songs (Enja Records)

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.