sobota, 14. březen 2009

Karlovarská pěvecká soutěž vybrala několik Čechů

Napsal(a) 

Závěrečný koncert 43. mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka poskytl 14. listopadu v sále karlovarského hotelu Pupp reprezentativní přehlídku různých výkonů – obyčejných, nadějných, dozrávajících i velmi pěkných. Laureáti převzali ceny, poté vystoupilo, jeden za druhým, čtrnáct sólistů doprovázených tamním orchestrem a s potřebnou pohotovostí dirigentem Františkem Drsem . Příjemně překvapila Yukiko Kinjo Šrejmová jako Rusalka – možná ještě neumí prožít postavu na sto procent dospěle, ale ze svého pěkného znělého hlasu předvedla maximum možného. Hotovou sólistkou je Anastaia Melnik , která přednesla scénu Lucie z Lammermooru , zajímavý hlas má v plném rozsahu Oleksandra Kadurina (Dalila), svým komedianstvím i hlasem se právem opájel v árii Figara z Lazebníka sevillského barytonista Toshimi Mori . Velmi slibným barytonistou je mladičký Jiří Brückler , který zpíval árii Rodriga z Verdiho Dona Carlose ; v kategorii Junior získal první cenu. Mezzosopranistka Kateřina Hebelková , vítězka v operní ženské kategorii, jak jsem ji slyšel jako Rosinu z Lazebníka sevillského , bude mít a má rozhodně kvality pro vysoké cíle, má na hodně, dokonce už nyní ještě na víc – ale byla trochu opatrná. Z Čechů zaujal ještě náznakem již dospělého hlasu basista Jan Štáva a výrazovou čistotou do určité míry i Michaela Gemrotová . Příjemným zjištěním byl soutěžní značný úspěch několika tuzemských studentů i to, že v soutěži je místo také pro písňový repertoár. Koncert laureátů však byl pouze operní, a tak například Lucie Hilscherová , držitelka první ceny v písňové kategorii, neměla příležitost na závěr vystoupit.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.