úterý, 21. červen 2005

Fejeton Lukáše Hurníka: Napiš si sám

Napsal(a) 

Fejeton Lukáše Hurníka: Napiš si sám Fejeton Lukáše Hurníka: Napiš si sám
Původně jsem vás chtěl, milí čtenáři, informovat o nové internetové a digitální stanici Českého rozhlasu, která bude vysílat 24 hodin denně vážnou hudbu. Ale protože nechci slibovat něco, co není v době uzávěrky HARMONIE stoprocentně jisté, vybral jsem obrázek pana Hradeckého, který je sám o sobě fejetonem. Lépe řečeno, je tak inspirující, že si na jeho základě může každý vymyslet svůj fejeton sám.

Optimisté mohou zauvažovat o tom, jak talentovaný hudebník dokáže vytvořit hudební nástroj z jakéhokoli předmětu (a připomenout Kojetínskou industriální filharmonii), pesimisté v obrázku uvidí symbol toho, kam dnes podle všeho směřuje klasická hudba. Poté, co jsem nedávno na stránkách velkých vydavatelů CD téměř bez výsledku pátral po nových nahrávkách klasické hudby, abych je nominoval na letošní Ceny Harmonie, bych se téměř přidal na jejich stranu. Organologové, odborníci na hudební nástroje, by mohli rozvinout úvahu o tajemství oněch výřezů ve tvaru f. Je jejich tvar opravdu tak významný pro barvu nástroje, nebo je to ozdoba? A je-li to ozdoba, proč ji houslaři tvůrčím způsobem neobměňují? Hudební sociologové pak mohou zauvažovat nad vztahem koncertních umělců k hudbě. Jsou do ni opravdu tak ponořeni, že se s ní musí setkávat i na svých - lze-li takto nazvat i kadibudku - sociálních zařízeních?

Ať už vás bude obrázek inspirovat k čemukoli, s tvorbou si pospěšte. Až začne vysílat nová digitální stanice na klasickou hudbu, už vás od přijímače nikdo neodtrhne...

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.