Další rok přenosů z MET

Po nečekaném úspěchu loňského ročníku přímých přenosů z Metropolitní opery přichází projekt MET in HD s další řadou představení. Projekce se v sezoně 2008/2009 rozšiřuje z dosavadní Prahy (kino Aero), Hradce Králové (kino Centrál) a Žatce (Digitální kino) do Brna (Mahenovo divadlo, Reduta), Českých Budějovic (kino Kotva), Chotěboře (Digitální kino), Karlových Varů (kino Panasonic), Ostravy (Dům kultury města Ostravy), Plzně (Cinestar), Zlína (Velké kino) a Znojma (kino Svět).

Stávající sezona nabízí celkem 10 představení, z nichž co do prodeje vstupenek zatím vévodí Donizettiho Lucia di Lammermoor s Annou Netrebko a Rolandem Villazónem , Belliniho La Sonnambula s Natalií Dessay a Juanem Diegem Flórezem a Pucciniho operní hit Madama Butterfly . Z dalších jde spíše o méně hrané tituly, objeví se zde například Massenetův Thais , Doctor Atomic současného amerického minimalisty Johna Adamse či Berliozovo oratorium Faustovo prokletí . V USA bude projekcí 11, totiž včetně zahajovacího galavečera s Renée Fleming a Jamesem Levinem , z něhož kina v ostatních zemích uvedla 29. září sestřih.

Vzhledem ke zdražování vstupenek na projekt MET in HD po celém světě přistoupila i česká kina k navýšení ceny, a to na 360 Kč (resp. 280 Kč v případě zakoupení abonentní řady pěti libovolných představení) v Praze, 350 Kč (resp. 300 Kč) v Českých Budějovicích a 300 Kč (resp. 250 Kč) v ostatních městech.

Stejně jako loni budou mít kina možnost zařadit též záznamy představení z letošní i předchozí sezony. A stejně jako loni se diváci mohou těšit na špičku světového operního umění, což předznamenávají jména jako Netrebko, Villazón, Fleming, Alagna , Gheorghiu , Flórez, Garanča , Giordani , Dessay, Levine, Armiliato , Summers

Kromě výše uvedených měst jsou v jednání všechna ostatní krajská města a Aero též zprostředkuje přenosy do kin v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Slovinsku, Chorvatsku a v jednání je Rumunsko. V úvodu zmíněný plzeňský komplex Cinestar je prvním multikinem, jež přenosy nabízí, a pokud se to v Plzni osvědčí, rozšíří projekt i do svých poboček v dalších městech. Aero zase díky nové technice nabízí komfortnější a kvalitnější projekce.

Projekt přenosů z Metropolitní opery začal v roce 2006 v 60 kinech v USA, v následujícím roce se rozšířil do více než 300 kin po světě a loni už to bylo 600 kinosálů. Podle průzkumu prováděného ve Spojených státech nebyla pětina diváků nikdy na živém představení a na základě dojmu z kina se 80 % lidí z tohoto počtu rozhodlo operní stánek navštívit. Přenosy tedy vytvářejí nové operní publikum a loni již počet diváků v kinech převýšil počet návštěvníků v samotné MET. Letos je do sítě zapojeno již 850 kin, posledním je Dubaj. (red)

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější