neděle, 3. listopad 2002

Čtvero pohledů do not

Napsal(a) 

Čtvero pohledů do not Čtvero pohledů do not
Muž na samostatné fotografii je skladatel. Hledí do partitury a něco se mu nezdá. "Nějak mi to nezní", říká si zřejmě. Při komponování slyšel v duchu hudbu plnou barev, strhujících rytmů a bouřlivých emocí. Zapsal ji do not tak přesně, jak jen dokázal a pak dlouho čekal na první zkoušku. To, co teď zní z pódia, je něco docela jiného, než co slyšel v duchu. Kde se stala chyba? Inu, nemusela se stát vůbec. Pouze se znovu ukázalo, že partitura je navzdory staletému zdokonalování notového písma stále ještě příliš úzkým hrdlem na takovou porci fantazie. Všechny ty značky, obloučky a italské povely nedokážou překlenout propast, která zeje mezi autorem a interpretem od doby, kdy to přestala být jedna a táž osoba.

V průběhu zkoušek pak dojde k roztomilému procesu: autor začne mít pocit (a šťastně o tom referuje doma manželce), že interpreti jeho dílu "pomalu začínají rozumět" a že se znějící hudba už začíná blížit jeho původní představě. Ve skutečnosti je to ale naopak: skladatel si prostě zvyká.

Čtvero pohledů do not Čtvero pohledů do not
Tři další pohledy do partitury zachycené fotoaparátem Bohumila Beníčka patří zleva doprava hudebnímu režisérovi, dirigentu a zvukovému mistrovi. Při natáčení každý v notách hlídá něco jiného: režisér hlavně intonační a rytmickou přesnost, dirigent výraz a stavbu větších celků, mistr zvuku barevnou vyrovnanost jednotlivých nástrojů, jejich rozmístění ve stereofonním prostoru. A kde je skladatel? Věřme, že někde hodně daleko. Autor bývá do nahrávacího studia vždy srdečně zván, ale všem se uleví, když nepřijde. Občas se totiž stane, že se skladatel během natáčení rozpomene na svou původní představu a pokusí se ji exhumovat. V takovém případě ho musí dirigent taktně upozornit, že do not napsal něco jiného. A co je psáno, to je dáno, ať to zní, nebo nezní.

Pánové ve studiu jsou režisér Eduard Herzog, dirigent Serge Baudo, a mistr zvuku Miloslav Kulhan. S největší pravděpodobností jde o záběr z natáčení Honeggerovy Johanky z Arcu. Jméno muže na samostatné fotografii se však pokuste uhodnout Vy. Působil Americe, ale je považován za rakouského skladatele. Jeho otec byl ovšem Čech - proto jeho příjmení obsahuje exotické písmenko ř. Zemřel v roce 1991 a proslavil se operou Jonny spielt auf. Deset správných odpovědí odměníme dárky od časopisu HARMONIE a stanice Český rozhlas 3 - Vltava.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.