neděle, 25. září 2011

Chytrý se i stébla chytá

Napsal(a) 

V květnu vydala firma Decca záznam svatby Prince Williama a Kate Middletonové. O hudební doprovod ostře sledované dubnové svatby se postaral sbor Westminsterského opatství, Londýnský komorní orchestr i hudebníci Královských leteckých sil. Zatím to nevypadá, že by prodej překonal CD z pohřbu Diany Spencer stejné firmy. Chtě nechtě mě napadlo, v jak svízelné a někdy až infarktové situaci jsou bossové nahrávacích firem: co vydat – nevydat, koho exkluzivně získat nebo se jej (jí) zbavit. Například právě manažeři Deccy by mohli o čem vyprávět. Chybu století udělali, když kdysi odmítli Beatles. Pravda částečně si to vynahradili exkluzivitou Luciana Pavarottiho, Cecilie Bartoli nebo Juana Diega Flóreze. Stává se, že firma zjistí, že exkluzivista už není marketingově zajímavý, je za zenitem, má nereálné požadavky nebo přestane fungovat lidská alchymie. Například Deutsche Grammophon se v roce 2000 včas rozešla s Johnem Eliotem Gardinerem a nedávno s Lang Langem. Některé až umanuté bazírování na umělci však občas nechápu. Příkladem může být Emerson String Quartet (DG) nebo pianista Jean-Yves Thibaudet (Decca). Výjimečně se stane, že umělec vydělává firmě miliony i po smrti. Největším příkladem je Karajan a zdá se, že podobně je tomu i s Pavarottim. Přestože je gramofonový průmysl, jak jsme jej znali sto let, na sestupu, mají některé firmy stále velký vliv a je o ně zájem. Umělci se dosud hlídají, kdo pro koho natáčí (také co a za kolik), a bojí se, že by jim známá firma odmítla prodloužit kontrakt. Přesto dochází i k fluktuaci hudebníků. V posledním období se to týká hlavně Deutsche Grammophon, EMI Classics a Harmonia Mundi France. Málokdo má v tomto směru jistotu. Dokonce ani Cecilia Bartoli, Anna Netrebko, Juan Diego Flórez, Bryn Terfel, Anne-Sofie Mutter, Magdalena Kožená nebo u nás Pavel Šporcl ji nemají. Slyšíte-li od umělců, že jim nezáleží na tom, jestli nahrávají či nikoliv, nevěřte jim. Je to příbuzné s jejich názory na kritiky. Valná část je odsuzuje a zesměšňuje, ale dobrými kritikami se na svých webech rádi chlubí.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.