úterý, 18. červen 2002

Česká smyčcová kvarteta: Kvarteto Apollon

Napsal(a) 

Česká smyčcová kvarteta: Kvarteto Apollon Česká smyčcová kvarteta: Kvarteto Apollon
V roce 1993 zahájilo koncertní činnost Kvarteto Apollon (Pavel Kudelásek, Radek Křižanovský - housle Pavel Ciprys - viola, Pavel Verner - violoncello) , které si od počátku vytvářelo jistou ojedinělost záměrnou rozpolceností repertoáru: kromě děl kvartetní literatury, jež se pravidelně objevují na repertoáru souborů, se přihlásili k interpretaci hudby na kvartetních koncertech méně obvyklé - jazzových skladeb. Bipolarita jejich interpretačního spektra vznikla z osobního zájmu členů kvarteta o tuto činnost, kterou nechtěli opustit pro profesi "vážných" hudebníků a jež jim tuto jejich dvojpólnost nenarušovala.

Kvarteto Apollon se zúčastnilo soutěže Beethovenův Hradec (1995) a na základě získané ceny za nejlepší provedení Beethovenova kvartetu pak postoupilo do finále této mezinárodní soutěže v Dsseldorfu (1996), absolvovalo mistrovské kurzy v Holandsku a Německu u prominentních kvartet Fine Arts Quartet a Alban Berg Quartet, vystupovalo na prestižních festivalech (Bruckner Festival v Karlsruhe, Festival Mitte Europa a Festival komorní hudby v Bolzanu). Soubor koncertoval v mnoha zemích nejen v Evropě (Německo, Španělsko, Anglie, Belgie), ale také v Japonsku.

Cestu k interpretaci jazzových skladeb jim otevřela aranžmá amerického jazzového kvarteta Turtle Island String Quartet a stojí za zmínku, že jejich nahrávky se líbily samotným americkým interpretům. Kvartet Apollon jde i v této oblasti čím dál více svou vlastní cestou, na níž kontaktuje české soudobé skladatele a spolupracuje s nimi. Dvě CD s nahrávkami jazzové kvartetní interpretace (Apollon in Jazz, A Night in Tunisia ) doznaly velkého ohlasu. Není bez zajímavosti, že se mladý soubor také zaměřuje na interpretaci děl soudobých českých skladatelů (Karel Husa, Jiří Gemrot, Otomar Kvěch, Zdeněk Lukáš).

Nahrávka Dvořákových kvartetů (d moll op. 34 a F dur op. 96 "Americký" ) je dobrou vizitkou práce souboru, neboť prokazuje jejich základní interpretační rysy: bohatou barevnost tónu jednotlivců, výborně skloubenou v souhře celku a sytě vroucí výraz, podložený dobrými technickými předpoklady. Jako by je muzikantská intuice vedla k přesným dávkám obojího, Dvořákovy rozezpívané lyrické melodie tak dostaly svého celého naplnění, rytmičnost a taneční stylizace lehkost samozřejmosti. Uprostřed desítek nahrávek Dvořákových děl ("amerického" zejména) má interpretace Kvarteta Apollon své místo mezi nejspontánnějšími projevy současné mladé generace.

VÝBĚR Z DISKOGRAFIE

Empire

1995: Ravel: Smyčcový kvartet. Janáček: 1. smyčcový kvartet. 1996: Apollon in Jazz

Radioservis

1998: Brahms: 1. smyčcový kvartet. 2001: Smyčcové kvartety Husy, Gemrota, Kvěcha, Lukáše

Cube

1999: A Night in Tunisia. 2001: Dvořák: Smyčcové kvartety op. 34, op. 96

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.