pátek, 15. březen 2002

Česká smyčcová kvarteta: Kubínovo kvarteto

Napsal(a) 

Česká smyčcová kvarteta: Kubínovo kvarteto Česká smyčcová kvarteta: Kubínovo kvarteto
V letošním roce se do řady jubilujících kvartet zařadí také ostravské Kubínovo kvarteto - Luděk Cap, Jan Niederle - housle, Pavel Vítek - viola, Jiří Zedníček - violoncello , které vzniklo před třiceti lety za studií na JAMU v Brně - Adolf Sýkora, člen Janáčkova kvarteta, mu zde byl zkušeným pedagogem a rádcem. Po obvyklé řadě účastí na různých soutěžích se kvartetu otevřela velká pódia významných měst většiny evropských zemí. Po usazení souboru v Ostravě se rozhodli pro propagování kvartetních děl skladatele tohoto regionu Rudolfa Kubína a převzali jeho jméno. Je tedy přirozené, že ve své bohaté nahrávací činnosti jeho dílu jedno CD již věnovali (Multisonic 1999) a novou nahrávkou díla Rudolfa Kubína chtějí připravit ke svému letošnímu třicátému jubileu.

Kubínovo kvarteto, které pravidelně hostuje na velkých tuzemských festivalech, není neznámé ani pražským posluchačům - naposledy zde hostovalo v cyklu koncertů Českého komorního spolku v únoru minulého roku. Soubor koncertoval ve většině evropských zemí a reprezentoval ve svých programech celou šíři kvartetní literatury. Pokud bychom chtěli kvalitu souboru charakterizovat, pak to nebude jen samozřejmou technikou a čistou intonací, což je předpoklad práce kteréhokoliv souboru, ale typem souhry. Hlas houslí primária je svítivě nosný a ve zvukové souhře se mísí s hlasem sekundu v jednolitý, a to ať jsou interpretované skladby z doby minulosti vzdálenější (kvarteta Karla Ditterse) či nedávné (kvartety Janáčkovy). Viola je intenzivním doplňkem zvukové košatosti, violoncello pandánem primu, v šíři tónové kvality i výrazové stability. Právě nahrávka obou Janáčkových kvartetů představuje dosažený stupeň interpretačních kvalit souboru, neboť je ji možno vzít ke komparaci s desítkami nahrávek jiných českých kvartet. Chci-li se vyvarovat těžko dokazatelnému hodnotícímu měřítku, jež se nabízí v "moravském" zvukovém vyjádření těchto děl (a několika objektivními důkazy se dá vykázat), pak zůstává u pochopení a naplnění mnoha vrstev struktury skladatelovy řeči, zejména pak v oblasti tempové a dynamické. Souhra těchto čtyř hráčů nevybočuje sólistickou ambicí jedince, ale je vyváženým propletením shodného výrazového prožitku kvartetního celku. Snad právě proto se soubor udržel tři desetiletí na stejné pozici v interpretačním zápolení českých kvartet, pravděpodobně proto "nedostřelil" na další kontinent, jako mnoho jiných. Zaručuje však svou kvalitu, jejíž základní cenou je solidnost. Nedozírná je cena souboru, který tři desítky let formuje umělecké povědomí o komorní tvorbě v jednom regionu a vytváří tak návaznost pro několik generací posluchačů. Právě míra profesionality uměleckého projevu, souměřitelná s náročnými interpretačními výsledky ostatních českých kvartet, smývá hranice původu a místa působení souboru. Kubínovo kvarteto, ač na svém teritoriu nemusí bojovat o prvenství, se srovnatelnými výkony dokázalo udržet na špici a zanechat svou stopu v celkové galerii českých smyčcových kvartet.

Skandinávie, Polsko, Rakousko jsou země trvalých návratů posledních let a nejinak tomu bude v této i příští sezóně. 7. října 2002 chce Kubínovo kvarteto koncertem v domovské Ostravě své třicetiletí oslavit, po té koncertně navštívit další česká města, Prahu nevyjímaje.

Ocenění v soutěžích:

1977 - I. cena Beehovenův Hradec

1978 - Colmar (Francie)

1979 - Portsmouth (Anglie)

1984 - Pražské jaro

Výběr z diskografie:

Centaur USA:

V. Novák: Smyčcový kvartet D dur op. 35, 1993

C. A. Nielsen: Smyčcové kvartety g moll, f moll, 1996

Stylton Ostrava:

L. Janáček: Smyčcové kvartety, 1996

E. Chausson: Koncert pro housle, klavír a smyčcové kvarteto op. 21, 1999

Multisonic:

K. Ditters: Smyčcové kvartety, 1999

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.