úterý, 23. září 2003

Bachův apoštol

Napsal(a) 

Bachův apoštol Bachův apoštol
Pro mnoho lidí po celém světě je znám hlavně jako apoštol šíření díla Johanna Sebastiana Bacha. Je však také badatel, zakladatel souboru Gächinger Kantorei a několika festivalů, učitel. V čele Bachovy mezinárodní akademie si vysloužil profesor HELMUTH RILLING pověst skvělého organizátora koncertů, interpretačních kurzů, sympozií, turné a Evropských setkání skladatelů, interpretů a specializovaných souborů duchovní hudby. Jedním z pilířů Rillingovy neúnavné tvořivosti je jeho úsilí přibližovat lidem vrcholná díla minulosti a iniciovat vznik soudobých duchovních skladeb. Rilling vždy pomáhal nabízet uměleckou tvorbu jako poselství a podnět k uvažování, jako účinný duchovní lék. Jeho zdravá směs zvídavosti a skepse je emotivní směsí provokující k vážnému zamyšlení nad módní povrchností současného světa.

Výčet akcí, projektů a zásluh Helmutha Rillinga, které byly připomenuty v rámci oslav jeho sedmdesátých narozenin (29. 5.) by byl hodně dlouhý. Zvlášť je třeba zmínit nahrávku kompletního Bachova díla pro firmu Hänssler, která je v České republice zastupována firmou Rosa, nebo autorský cyklus pašijových kompozic, jímž manifestoval svůj duchovní univerzalismus! Ostatně v katalogu firmy Hänssler je úctyhodná řada výborných nahrávek skladeb i jiných skladatelů včetně Antonína Dvořáka. Významné jubileum se oslavovalo nejen ve Stuttgartu, ale i v USA. Rilling vždy velmi rád hostoval u nás. Dirigoval zde nejen svoje soubory, ale také Českou filharmonii nebo Pražský komorní sbor. Hodně pomohl několika českým umělcům, kterým umožnil upozornit na sebe v zahraničí. Rillingovy koncerty v Praze patřily pokaždé ke špičkovým hudebním událostem. Například uvedení Dvořákova oratoria Stabat Mater nebo Requiem se zapsala do vědomí lidí jako vzorové, umělecky pevně zakotvené projekty. Aktuálním počinem Helmutha Rillinga bylo první provedení kantáty Insula felix Wolfganga Rihma, kmenového autora Bachovy mezinárodní akademie ve Stuttgartu, k jubileu slavného dirigenta.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.