pondělí, 8. listopad 2021

Třináct vítězů na jednom koncertě

Napsal(a) 

Adam Znamirovský, foto Libor Sváček Adam Znamirovskýfoto: Libor Sváček

Ve dnech 4.–5. června 2021 se konal v koncertním sále žižkovského Gymnázia a hudební školy hl. m. Prahy jubilejní, již desátý ročník soutěže Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons. Vzdor covidovým komplikacím se ho zúčastnilo 68 soutěžících, což je v desetileté historii soutěže vůbec nejvyšší počet. „Steinwayovská“ soutěž je určená dětem do dvanácti let, je rozdělená do šesti věkových kategorií a vyznačuje se jednou mimořádně sympatickou vlastností: porotci rozdávají tolik cen, že si nějakou cenu – a k ní spoustu dárků od sponzorů – odváží naprosto každý soutěžící.

Tereza Nopová Tereza Nopová

Loňský ročník byl tvrdě postižený covidem a dlouho to vypadalo, že se soutěž vůbec nebude konat. Ale pořadatelům se ji nakonec téměř zázrakem podařilo realizovat – i když ve značně opožděném termínu (místo v květnu až v listopadu) a pouze prostřednictvím videonahrávek. Na tradiční koncert vítězů nebylo však na konci loňského roku ani pomyšlení.

Letošní soutěžní ročník již proběhl „naživo“, samozřejmě při dodržení všech ochranných hygienických opatření. A „naživo“ si mohli posluchači také užít koncert nositelů prvních cen, který se konal dopoledne 6. listopadu 2021 v sále žižkovského hudebního gymnázia. Jak sám název soutěže naznačuje, měli účinkující pro své vystoupení k dispozici koncertní křídlo značky Steinway & Sons. Program koncertu byl rozsáhlý, neboť první cenu získalo celkem sedmnáct soutěžících. Čtyři děti ale nakonec z různých důvodů nemohly na koncertě vystoupit. Byla mezi nimi bohužel i Klára Gibišová, absolutní vítězka soutěže.

Koncert zahájili vítězové kategorie nejmladších dětí (narozených v roce 2014 a později): Valentina Vozňuk, Tereza Nopová a Adam Nop. Za I. kategorii (nar. 2013) hráli její vítězové Evelína Kasalová a Sofie Kozánková. Ve II. kategorii (nar. 2012) zvítězil David Nop (dva jeho mladší sourozenci – dvojčata Tereza a Adam – byli vítězi v kategorii nejmladších) a Valentýna Ibriqi. Nositeli prvních cen ve III. kategorii (nar. 2011) byli Mariana Kasíková, Amálie Vlčková a Matěj Korytář. Vítězem čtvrté kategorie (nar. 2010) byl vedle Kláry Gibišové Adam Znamirovský. Koncert uzavřeli vítězové V. kategorie (nar. 2011): Viktorie Kozánková (její mladší sestra Sofie patřila k vítězům I. kategorie) a Martin Bajer.

Všichni účinkující bez výjimky podali velmi hezké výkony a bylo víc než zjevné, že si první ceny odvezli ze „steinwayovské“ soutěže právem. Celý koncert vítězů byl streamován, jeho záznam je ke zhlédnutí na YouTube, příp. na webových stránkách soutěže.

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.