úterý, 23. listopad 2021

Ohlédnutí za 15. ročníkem Mezinárodní violoncellové soutěže Jana Vychytila

Napsal(a) 

Jin-Seok Jeong, foto Libor Sváček Jin-Seok Jeongfoto: Libor Sváček

Mám upřímnou radost, že se nám podařil uskutečnit další ročník naší významné české violoncellové soutěže pro studenty do osmnácti let, a to po dvou termínových přesunech z důvodu covidové situace. Z loňských let jsme zvyklí, že se do soutěže hlásí více než stovka mladých umělců ze všech koutů světa. Tentokrát jsme z pochopitelných důvodů dostali „jen“ 90 přihlášek z 10 různých zemí od Evropy až po Jižní Koreu. Od středy do neděle jsme poslouchali a hodnotili téměř 200 skladeb. Byla to pro porotu práce nesmírně zodpovědná a vyčerpávající, ale na druhé straně i velice inspirativní a radostná.

Letošními porotci byli Michal Kaňka, předseda poroty, sólista a docent HAMU v Praze; Václav Bernášek, profesor HAMU; MgA. Tomáš Strašil, PhD. pedagog HAMU; Jiří Hanousek, docent Ostravské univerzity; Petra Malíšková, členka Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a violoncellista Tomáš Jamník.

Absolutním vítězem letošního ročníku se stal teprve patnáctiletý Jin-Seok Jeong, který studuje na Akademii F. Liszta v Budapešti. Naší nejúspěšnější českou cellistkou byla vyhlášena Klára Gabryšová studující na Gymnáziu hl. m. Prahy pod vedením Mirko a Martina Škampy.

Klára Gabryšová, foto Libor Sváček Klára Gabryšováfoto: Libor Sváček

Rozdali jsme spoustu dalších hodnotných cen. Velvyslanectví Polské republiky v Praze udělilo nejlepšímu polskému účastníkovi Tadeuszovi Wawrowskému velkorysou cenu v hodnotě 400 eur, o cenu Nadace Bohuslava Martinů se podělili hned tři skvělí hráči: Klára Gabryšová, Petr Hamerský a Kamila Šitinová. Ateliér mistra houslaře Jana a Marty Špidlenové věnoval množství poukazů na nákup strun a dalších hudebních pomůcek. Firma České hudební nástroje poskytla také podporu ve formě nákupního voucheru. Skvělá houslařka paní Jana Páclová vyrobila pro absolutního vítěze smyčec v hodnotě 1200 eur. Uděleny byly i další ceny v podobě pozvání na letní mistrovské kurzy nebo na recitálová vystoupení.

Jsem violoncellista, který se 40 let pohybuje na prestižních pódiích celého světa. Nyní mi dělá obrovskou radost vidět své mladé kolegy, kteří kráčí podobnou cestou. Přeji jim z celého srdce jen to nejlepší, mnoho úspěchů a potěšení z klasické hudby.

Michal Kaňka

Violoncellista a pedagog Michal Kaňka studoval u Mirko Škampy, Viktora Moučky a Josefa Chuchra, krátkodobě také v zahraničí u Paula Torteliera a Andrého Navarry. Během studií se zúčastnil 32 národních i mezinárodních soutěží. Nejvýznamnějšími úspěchy jsou laureátský titul v Mezinárodní soutěži P. I. Čajkovského v Moskvě 1982, 1. cena na mezinárodní soutěži Pražské jaro 1983 a vítězství na mezinárodní soutěži ARD v Mnichově 1986. Od října 2011 působí jako pedagog sólového violoncella na katedře strunných nástrojů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. V září 2014 byl jmenován předsedou Stálé soutěžní komise Pražského jara. V roce 2018 byl nominován do Umělecké rady Mezinárodního hudebního festivalu Pražské Jaro.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.