pondělí, 8. březen 2004

Wolfgang Sawallisch: Schubert, Mozart, Weill, R. Strauss

Napsal(a) 

Další ze série historických snímků ze Salcburských slavností přináší podobnou dramaturgickou strukturu jako snímek koncertu hraného o rok dříve dirigentem Karlem Böhmem a Staatskapelle Dresden (Orfeo C 607 031 B): symfonii Mozartovu nahradila Schubertova Symfonie č. 3 D dur , Mahlerovy Písně o mrtvých dětech s Christou Ludwig Mozartovy árie s Dietrichem Fischerem-Dieskauem , Straussovu symfonickou báseň Smrt a vykoupení jeho Till Enšpígl . Výjimku tvoří zřídka uváděná jednovětá Symfonie č. 1 Kurta Weilla. Díky Sawallischovi se v tradičně pojatém salcburském repertoáru čas od času objevovaly "rarity" (výraz z bookletu) a tento koncert byl a je jedním z dokladů. Vzhledem k tomu, že ani na nahrávkách se Weillova díla "bez Brechta" příliš neobjevují, je tento snímek zvláště poučný. Sawallisch se zde představuje ve vší své všestrannosti, s jasnou představou tvaruje Schuberta i doprovází Mozarta (árie z La finta giardiniera , árie Un bacio di mani KV 541 a Mentre ti lascio, o figlia KV 513 ), tlumočí hudbu jednadvacetiletého Weilla i vypráví příběh Enšpíglův. O pěveckém výkonu Dietricha Fischera-Dieskaua není třeba se rozepisovat: ještě mnohé generace pěvců se od něj budou učit.

Body: 3 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.