pondělí, 2. leden 2012

Wolfgang Amadeus Mozart - Symfonie č. 39 Es dur K. 543, Symfonie č. 40 g moll K. 550

Napsal(a) 

Wolfgang Amadeus Mozart - Symfonie č. 39 Es dur K. 543, Symfonie č. 40 g moll K. 550 Wolfgang Amadeus Mozart - Symfonie č. 39 Es dur K. 543, Symfonie č. 40 g moll K. 550

Orchestra Mozart, Claudio Abbado. Text: A, N, F. Nahráno: 6/2008, 6/2009, Audorium Teatro Manzoni, Bologna. Vydáno: 2011. TT: 66:11. DDD. 1 CD Deutsche Grammophon 477 9792 (Universal Music).

Diskografie Claudia Abbada u Deutsche Grammophon je obsáhlá, kupodivu Mozartových symfonií je v katalogu málo. Jednou z výjimek je Symfonie č. 40 , kterou nahrál před mnoha lety s London Symphony Orchestra, jež navíc podle mých informací už ani není v aktuální nabídce. S Orchestrem Mozart si tak plní v závěru dlouhé kariéry svůj sen svobodné dramaturgie nahrávek. Po pětici symfonií v čele s Jupiterskou (477 7598) jsou to další dvě vrcholná Mozartova díla. Základní rysy jeho uměleckého přístupu – úcta ke skladateli a zápisu, geniální muzikalita, detailní příprava, cit pro barvy a specifika nástrojů – se nemění. Pojetí se změnilo ve dvojím směru, jednak zohledňuje komornější obsazení orchestru, jednak není tak „bouřlivácké“ jako před 30 lety. Je to slyšet v tempech (viz 4. věta K.543, 1. věta K.550), v jemněji diferencovaných kontrastech i v tektonice. Přesto (nebo možná právě proto?) je poslech pro mě obrovským zážitkem; někdy až zamrazí (úvod Symfonie Es dur , provedení 1. věty Symfonie g moll ). Z pěti titulů Claudia Abbada a Orchestra Mozart pro DG se mi tento líbí nejvíce.

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.