sobota, 29. leden 2005

Wolfgang Amadeus Mozart: Sonáty pro klavír a housle F dur K. 376, B dur K. 378, G dur K. 379

Napsal(a) 

booklet booklet
Norbert Heller - Hammerklavier, Gabriela Demeterová - housle. Text: Č, A. Nahráno: 2, 6/2004, Saturnův sál na zámku v Libochovicích. Vydáno: 2004. TT: 64:40. DDD. 1 CD GZ Digital Media L1 0581-2131. V pořadí třetí část souborné nahrávky Mozartových Sonát pro klavír a housle potvrzuje, že oba interpreti patří ve svých oborech mezi domácí špičku. Norbert Heller má vyrovnaný, perlivý úhoz a dobře připravený nástroj z dílny Konráda Grafa z libochovické expozice (z let 1820 - 1830) mu zní velmi autenticky; Gabriela Demeterová , blahodárně inspirovaná poznatky historicky poučené interpretace, má výborný technický základ a příjemně barevný tón (housle od Kašpara Strnada z roku 1795). Mozarta hrají velmi zasvěceně, se snahou o co nejlepší zachycení zvláštního světa těchto skladeb. Souborných nahrávek není mnoho a s kladívkovým klavírem nevím na trhu o žádné.

I když došlo již ke zlepšení, má i tento titul stále opakující se problém - Saturnův sál v libochovickém zámku má specifickou akustiku, která se míjí s dnešními estetickými kritérii, jež se vztahují na digitální nahrávky tohoto typu. Režie se určitě poctivě snažila dát mocnému dozvuku mantinely, ale asi to prostě technicky není možné. Kupodivu klavír opět dopadl lépe. Housle jsou vinou akustiky v rychlých pasážích nezřídka rozostřené, občas nelogicky dominují a také možnosti jemnější dynamické modelace frází byly prostorem trochu okleštěny. To však pranic neubírá na faktu, že tento projekt patří v České republice k nejvýznamnějším nahrávacím počinům posledních let a bude velmi záležet na vydavateli, jak jej dokáže zviditelnit a hlavně prodávat doma i ve světě. Předchozí dva tituly v tomto směru nedopadly nejlépe.

Výjimečně musím zmínit i mecenáše. Před rozjezdem mozartovského projektu jsem se nikdy nesetkal s názvem firmy ICZ. Jestli vytrvá ve svém nadšení a dovede projekt do konce, tak si začnu myslet, že to se sponzoringem v tomto státě ještě není tak zoufalé, jak to občas vypadá.

EAN: 0028946376621

Nahráli: Norbert Heller - Hammerklavier, Gabriela Demeterová - housle

Body: 4 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.