sobota, 18. prosinec 2004

Wolfgang Amadeus Mozart: Rané symfonie (Music & Letters)

Napsal(a) 

booklet booklet
Je to titul, jakých mnoho není. Výchozí idea rodiny Harnoncourtových přiblížit atmosféru Mozartových raných symfonií četbou jeho dopisů z cest (nebo naopak hudbou doplnit jeho dopisy), na kterých právě ona díla vznikala, není sice originální, ale zde je dovedena až do konce; je prezentována přesvědčivě a navíc interpretace hudby odkrývá netušené možnosti výkladu partitur. Pojetí ve stylu "Sturm und Drang" někoho možná pohorší, někdo budu zpočátku rozpačitý, většina však jistě bude ohromena. Dopisům z cest, kdy geniální dítě navštívilo hudební centra tehdejší Evropy, je věnován třetí disk. Nicméně na ostatních dvou CD předchází nahrávku symfonie vždy úryvek z dopisu, jenž se vztahuje k místu vzniku, příhodě, jež s tím souvisela, k době vzniku. Aby bylo dosaženo většího pocitu vcítění, dopisy jsou čteny jednak Nikolausem Harnoncourtem - jakoby v pozici Leopolda Mozarta i průvodce -, a nejmladšími představiteli hudebního klanu Harnoncourtů.

Projekt bude jistě nesmírně přitažlivý jak pro odborníky i laické znalce Mozarta (ostatně s takovouto interpretací Mozarta se v Čechách nesetkáte), kteří ocení krásu německého originálu, tak pro běžné milovníky Mozartovy hudby. U těch však nevím, zda je na prvních dvou CD přece jen nebudou dopisové anticipace rušit. Projekt uzrával dlouho, ale výsledek stojí za to.

Vydavatel: Deutsche Harmonia Mundi / BMG

Stopáž: 80:00, 70:02, 79:56

Nahráli: Concentus Musicus Wien, Nikolaus Harnoncourt - dirigent, četba, Maximilian Harnoncourt, Laya Harnoncourt - četba

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.