pondělí, 10. říjen 2005

Wolfgang Amadeus Mozart - Idomeneo (výběr)

Napsal(a) 

Sena Jurinac, Richard Lewis, Glyndebourne Festival Chorus & Orchestra, John Pritchard. Produkce: Dieter Fuoss. Text: N. Nahráno: 1951, Glyndebourne Festival Opera. Vydáno: 2004. TT: 51:21. ADD. 1 CD EMI Classics 7243 5 75555 2 4 (EMI).

Tak velká nahrávací firma, jako je EMI Classics, musí mít své komerční zkušenosti s vydáváním zkrácených záznamů operních představení - na pulty předkládá Růžového kavalíra Richarda Strausse ze Skotské národní opery v Glasgow z roku 1974 a Mozartova Idomenea z raných nahrávek Glyndebournského operního festivalu roku 1951. Už sama nahrávka hudební složky opery je předložením jen jedné části tohoto žánru a je třeba ji brát jako pracovní, studijní, seznamovací, neboť pochopení operního díla v celém rozsahu nemůže nahradit. Je-li pak záznam ještě krácený, je verzí buď ještě "pracovnější" anebo komerčně žádanější pro rychlé obeznámení s nejznámějšími áriemi opery; je jakýmsi "výtahem", proti jehož náhražkové informovanosti bychom měli spíše bojovat. Ovšem tak jako si doba žádá zkrácené verze obsažných románů, vydavatelé se podbízejí i v této oblasti umění. Pokud tedy potřebujeme rychle rozpoznat základ obou předložených oper, dostává se nám kýžené informace ve velmi kvalitním provedení. Je pravdou, že jak Rosenkavalier , tak Idomeneo nejsou zrovna běžným repertoárovým kusem operních domů, a tak lze tuto "krácenou variantu" poznání akceptovat. Snad právě interpretační kvalitou zaujmou natolik, že přimějí posluchače pídit se po verzi úplné či po možnosti setkat se s těmito operami v plnohodnotném ztvárnění na operním jevišti.

Dvojrecenze viz. Richard Strauss: Der Rosenkavalier (výběr) .

Vydavatel: EMI Classics/EMI

Stopáž: 51:21

EAN: 724357555524

Nahráli: Sena Jurinac, Richard Lewis, Glyndebourne Festival Chorus & Orchestra, John Pritchard

Body: 3 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.