neděle, 18. leden 2009

Thomas Quasthoff - The Jazz Album. Watch what happens

Napsal(a) 

(Gershwin, Blake, Fain, Wonder, Arlen, Loewe, Cunningham, Chaplin, Rodgers, Legrand, Ellington)

Thomas Quasthoff - baryton, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Nan Schwartz. Produkce: Till Brönner. Text: A, F. Nahráno: 6/2006, Bauer Studio Ludwigsburg. Vydáno: 2007. TT: 49:33. DDD. 1 CD Deutsche Grammophon 477 6501 (Universal Music).

Proti překračování žánrů nic nemám a nejrůznější crossovery jsou mi sympatické - záleží ovšem na tom, "kdo" překračuje, a "jak". Thomas Quasthoff je obdivuhodný umělec nejen proto, že dokázal překonat těžký handicap a prosadit se svým uměním vzdor předsudkům, ale prokazoval také vždy adekvátní volbu repertoáru (včetně možností vstupu na operní jeviště). Jeho interpretace Schubertových, Schumannových, Brahmsových, Mahlerových a dalších písní jsou vysoko ceněny plným právem. Tentokrát se ovšem pustil za hranice svého oboru. Ponechme stranou, že jazz v jeho jazzovém albu nenalezneme; písně George Gershwina, Stevie Wondera, muzikálové scény a koneckonců i Ellingtonovo In my solitude nemají s jazzem mnoho společného, a Quasthoffův způsob interpretace už vůbec ne. A o ten právě jde: Quasthoff sice dokázal potlačit styl a techniku komorního a operního zpěvu a zdařile napodobuje muzikálově pop songovou interpretaci, dokonce se pokusí i o "chraplák". Jenže napodobenina zůstane napodobeninou a Quasthoff přece jen není například Jessye Norman, které mezižánrové výlety uvěříme. Někdy se má švec přece jen raději držet svého kopyta.

Body: 3 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.