neděle, 23. prosinec 2007

Thomas Quasthoff - Betrachte, mein Seel

Napsal(a) 

Thomas Quasthoff - Betrachte, mein Seel Thomas Quasthoff - Betrachte, mein Seel

Betrachte, mein Seel

(J. S. Bach, Händel, J. Haydn, Mendelssohn)

Thomas Quasthoff - basbaryton, Sibylla Rubens - soprán, Staatsopernchor Dresden, Matthias Brauer - sbormistr, Staatskapelle Dresden, Sebastian Weigle. Produkce: Christopher Alder. Text: A, N, F. Nahráno: 5/2006, Palais im Grossen Garten, Dresden. Vydáno: 2006. TT: 66:10. DDD. 1 CD Deutsche Grammophon 4776230 (Universal Music).

Už jsme si zvykli, že Thomas Quasthoff v posledních letech nabízí svým obdivovatelům každý rok dva či tři nové kompaktní disky. K Bachovi, Mahlerovi, Schubertovi a Mozartovi loni na podzim přibyl výběr ze známých oratorií světového repertoáru. Umělec, ověnčený řadou ocenění (včetně Grammy) a pokládaný za jednoho z největších pěvců naší doby, nabídl své oblíbené árie od pozdního baroka do raného romantismu, a to v dramaturgicky dobře sestaveném sledu. Árie z Bachova Vánočního oratoria , Matoušových a Janových pašijí , z Händelova Mesiáše , z Haydnových Ročních dob a Stvoření a z Mendelssohnova Eliáše a Paula jsou vyjádřením jeho nejosobnějšího vyznání, jak už naznačuje název celého CD Rozjímej, má duše (podle ariosa z Janových pašijí). Ostatně sám pěvec uvedl, že hudba je pro něj náboženstvím a že předkládané skladby jsou duchovní cestou smutkem, vyrovnaností a hlavně radostí. Quasthoff ve snímcích opět předvedl svůj výjimečný basbaryton, dokonale technicky ovládaný a okouzlující sametovou barvou, sytou mužností, přitom lehkostí a ohromnou šíří výrazu, především jeho hloubkou, měkkostí a naprostým odevzdáním se hudbě a zpívanému textu. V duetu z Vánočního oratoria mu sekunduje (nikoli však pěveckými kvalitami) Sibylla Rubens. Třešničkou na dortu slibující do budoucna je spirituál Swing Low , který nahrávku uzavírá. Pro Quasthoffovy ctitele je opravdu příslibem, v březnu totiž vyšel jeho další disk, na němž tentokrát zavítá do jiné jemu blízké hudební oblasti - do jazzu.

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.