The Best of Beethoven, The Best of Čajkovskij – Symfonie č. 3, 5, 6, 7 a 9, Klavírní koncert č. 4 G dur – úryvky, Symfonie č. 1, 5 a 6, Klavírní koncert č. 1 b moll, Spící krasavice, Houslový koncert D dur

The Best of Beethoven

Symfonie č. 3, 5, 6, 7 a 9, Klavírní koncert č. 4 G dur – úryvky

(Jan Panenka – klavír, Ingeborg Wenglor, Annelies Burmeister, Martin Ritzmann, Rolf Kühne, Pražský filharmonický sbor, Josef Veselka – sbormistr, Česká filharmonie, Paul Kletzki, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Václav Smetáček. Nahráno: 1964 – 1971, Rudolfinum Praha. Vydáno: 2006. TT: 77:55. ADD. 1 CD Supraphon Music SU 3896-2.)

The Best of Čajkovskij

Symfonie č. 1, 5 a 6, Klavírní koncert č. 1 b moll, Spící krasavice, Houslový koncert D dur

(Valentina Kameníková – klavír, Shizuka Ishikawa – housle, Česká filharmonie, Lovro von Matačic, Zdeněk Košler, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Václav Smetáček, Jindřich Rohan. Nahráno: 1960?-?1970. Vydáno: 2006. TT: 75:42. ADD. 1 CD Supraphon Music SU 3897-2.)

Je doba reinkarnace zvukové historie, dramaturgové se zavrtávají buďto do katalogů svých firem nebo exploatují (je-li ještě co) cizí archivy a kupují za směšné sumy poklady z Ruska, Ukrajiny; není to tak dlouho, co byl předmětem zájmu i archiv Českého rozhlasu. Trh si žádá levné edice povětšinou kompilačního typu. I Supraphon se rozhodl rozjet superbudgetovou edici. Po Best of Mozart jsou tu další dva kousky. Přinášejí celkem standardně vytvořené sledy výňatků z cyklických opusů, které neurazí. Vždy jsou totiž v rukou kvalitních interpretů, takže kvalita nikdy nesestoupí na úroveň podivných výběrů za stovku, kterými přetékají hypermarkety, tržnice a TV shopy. Většinu nabízené hudby už Supraphon vydal v projektech, které měly vyšší ambice. Překvapila mě pouze jedna položka, kterou jsem nečekal – úvodní věta Čajkovského Houslového koncertu v podání Shizuky Ishikawy. Proč u nás stojí už řadu let ve stínu známějších jmen, je v tuto chvíli zbytečné rozvádět, nicméně nahrávka se Zdeňkem Košlerem a Českou filharmonií se povedla a určitě by si zasloužila vydání celého díla.

Body: 3 z 6

Sdílet článek: