Sergej Rachmaninov: Transkripce, Variace na Corelliho téma op. 42

Olga Kern – klavír. Produkce: Robina G. Young. Text: A, N, F. Nahráno: 8, 9/2003, Skywalker Sound, Lukas Film Ltd. Company, Marin County. Vydáno: 2004. TT: 72:37. DDD. 1 CD Harmonia mundi USA HMU 907336 (distribuce Classic). Pianistka Olga Kern zvítězila před třemi lety v mezinárodní soutěži Van Cliburna, kde porotu zaujala Brahmsovými Paganiniho variacemi , Lisztovou Fantasií na Dona Giovanniho a Barberovou Sonátou. Mladá umělkyně pochází z muzikantské rodiny s dlouhou tradicí a má za sebou kvalitní ruské školení. Nepřekvapí tedy, že pro její první recitálové CD byla zvolena Rachmaninovova díla, s důrazem na autorovy transkripce. Od snímku lze tedy očekávat jen to nejlepší.

Dojem z desky je bohužel rozporuplný. Najdeme na ní velice hezká místa (například Šeříky op. 21 č. 5 , transkripce Čajkovského Ukolébavky op. 16 č. 1 ), většinou skutečně spíše části než celé skladby. Oceníme, že je pianistka odvážnou interpretkou, která se hned tak ničeho nelekne, což potvrzuje i výběr Lisztovy Maďarské rapsodie č. 2 – s Rachmaninovovou kadencí – a Variací na Corelliho téma . Potíž tkví ale v tom, že je Kern ještě interpretačně nezralá, a tudíž i v projevu nevyvážená. Například zvuk je nelogicky tvrdý, ostrý, příliš vehementní, skoro až těžkopádný. Přestože se projeví i nesporné technické kvality, jako by s nimi pianistka ještě neuměla zacházet. Navíc nelze než souhlasit s Brycem Morrisonem z časopisu Gramophone, že některé z Corelliho variací zní jako cvičení a že Kern nerespektuje dynamická označení. (Srovnávat její hru s provedením autora už mi připadá zbytečně kruté.) Pokud by šlo o zásahy z vlastního popudu, musely by být mnohem přesvědčivější a logičtější.

Vítězství v prestižní soutěži, koncertní úspěch ještě nemusí automaticky znamenat kvalitní recitálovou desku. Olga Kern je na dobré cestě, má na čem stavět, ale potřebuje čas na dozrání. Na „zvukový“ úspěch této umělkyně si budeme muset ještě počkat.

Vydavatel: Classic

Stopáž: 72:37

Nahráli: Olga Kern – klavír

Body: 3 z 6

Sdílet článek: