úterý, 3. květen 2005

Ruggero Raimondi: Airs d'opéras italiens

Napsal(a) 

(Rossini, Verdi) Ruggero Raimondi - bas, Lamberto Gardelli, Herbert von Karajan, James Levine, Riccardo Muti - dirigenti. Produkce: neuvedeno. Text: F. Nahráno: 1970-1980. Vydáno: 2004. TT: 61:36. ADD. 1 CD EMI Classics 7243 5 62934 2 7 (EMI).

Digitální remastering a znovuuvedení velkolepých hlasů a záznamů do dnešního světa, třeba pro srovnání se soudobými sólisty nebo prostě pro potěchu z nádherných hlasů, je věc jistě pěkná a chvályhodná. Avšak v podobě tak nedostatečného bookletu mě napadá, že už jenom jím a "pradávným" obalem odsuzují vydavatelé dílo skutečně do kategorie minulého a již překonaného. Tím ovšem hlas velkého basisty či basbarytonisty Ruggera Raimondiho rozhodně není. Se svou "operní vizáží" i hlasem vystoupil též v několika známých filmových operních zpracováních. Ital, který téměř 40 let zpíval snad všechny velké role svého oboru (ovšem většinou pouze v rámci italské opery) disponuje skutečně velkým hlasem, který jakoby byl bytostně spjat s italskou operou a její podstatou. Těžko říci, do jaké míry by byl jeho přednes, práce s hlasem a další aspekty, perfektní pro italskou operu 19. století, přijatelné jinde. To ovšem není správná otázka, v rámci tohoto recitálu není pochyb o kvalitě zpěváka. Nahrávky známých árií v doprovodu orchestrů, sborů a dirigentů nejzvučnějších jmen zajistí milovníkům belcantového zpěvu solidní zážitek. Repertoár CD tvoří kromě úvodního čísla, árie Basilia z Lazebníka Sevilského , pouze výstupy z oper Giuseppe Verdiho - árie Banca z Macbetha , Ferranda z Trubadúra , dále výstupy ze Síly osudu , Dona Carlose a Aidy .

Vydavatel: EMI Classics

Stopáž: 61:36

Body: 3 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.