středa, 8. prosinec 2004

Robert Schumann: Fantasie C dur op. 17, Faschingsschwank aus Wien op. 26, Kinderszenen op. 15

Napsal(a) 

booklet booklet
V řadě "Classics for Pleasure" vydává EMI schumannovskou desku Johnu Lillovi . Zralý umělec, který má za sebou víc jak 50letou koncertní dráhu (první recitál absolvoval v devíti letech), patří naštěstí mezi věkem zmoudřelé jedince a na jeho hře jsou získané zkušenosti a nadhled dobře zúročeny. Lill hraje jednoduše pro radost, a tak je nahrávka potěšením i pro posluchače. Pianistovo provedení není pouze vyzrálé, ale i vyrovnané a rozvážné, cítíme v něm tíhu - v tom nejlepším slova smyslu - životního poznání. Není už Schumannovi slepě oddán, není ve "vytržení", spíše se nevtíravě obdivuje a kupříkladu Dětským scénám vtiskuje určitou oduševnělost. John Lill nemá potřebu být za každou cenu jiný, nový, něco zde řešit. Zkrátka, zcela v duchu série "for pleasure".

Vydavatel: EMI

Stopáž: 75:50

Body: 4 z 6

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.