úterý, 27. květen 2008

Rita Streich - Rita Streich singt unvergängliche Melodien

Napsal(a) 

Rita Streich - Rita Streich singt unvergängliche Melodien Rita Streich - Rita Streich singt unvergängliche Melodien

(J. Strauss, Saint-Saëns, Verdi, Godard, Arditi, Suppé, Dvořák, Meyerbeer)

Rita Streich - soprán, RIAS Kammerchor, Radio-Symphonie-Orchester Berlin, Kurt Gaebel. Produkce: Elsa Schiller. Text: A. Nahráno: neuvedeno. Vydáno: 2006. TT: 52:20. ADD, digitally remastered. 1 CD Deutsche Grammophon 477 6542 (Universal Music).

Německá pěvkyně Rita Streich (1920-1987) působila sice nejprve v Berlíně, ale debutovala v roce 1943 v Ústí nad Labem s rolí Zerbinetty. Po berlínském angažmá pokračovala ve Vídni, Londýně, Paříži, Římě, Milánu, San Francisku a na dalších předních scénách. Pravidelně vystupovala i na četných festivalech, zmiňme alespoň Salcburk či Glyndebourne. Dlužno přiznat, že tak lehký a pohyblivý soprán je i dnes sotva kdy možné uslyšet. Ostatně Streich proslula právě jako vynikající interpretka především Mozartových koloraturních rolí, stejně tak byla však i báječnou pěvkyní v rolích operetních z pera J. Strausse ml. Výběr, věnovaný jejímu úžasnému hlasu, přináší písně i árie ve vskutku značně širokém spektru od J. Strausse ml., přes Saint-Saënse (vynikající podání Slavíka a růže !), Verdiho, Godarda, Arditiho, Suppého, Meyerbeera a k naší radosti až k Árii o měsíčku z Dvořákovy Rusalky . (Samozřejmě v originále a s takovým nasazením, že nelze nesrovnávat s posledním vystoupením Renée Fleming v Praze. Obávám se, že Rita Streich by i po tolika letech v tomto srovnání získala lepší postavení.) Tato sopranistka je prostě skvostná, její hlas nemá jedinkou chybu, nezná únavu a ke cti interpretky je třeba přičíst i fakt, že v jejím podání i oposlouchané a ohrané operetní melodie dostávají zcela nový, úchvatný rozměr. Hlas takových kvalit, který nese i báječnou charakteristiku osobnosti pěvkyně, můžeme poslouchat skutečně bez omezení, radost a zvonkový témbr ojedinělého sopránu Rity Streich určitě nikoho neomrzí. Myšlenku vydavatele remasterovat téměř 50 let starou nahrávku lze jen pochválit a s úžasem tento hlas pokud možno co nejčastěji poslouchat.

Body: 5 z 6

Marta Tužilová

Hudební publicistice se věnuje několik desetiletí a jako typického Blížence ji celoživotně těší možnost věnovat se zdánlivě odlišným žánrům, oborům a osobnostem. Vysokoškolské vzdělání v hudebním oboru využila zejména v Supraphonu, realizovala vlastní scénáře výstav doma i v zahraničí včetně veletržních expozic, často spojených s koncerty, připravovala pravidelné televizní pořady. Počátkem 90. let založila MATagency pořádající koncerty, výstavy s hudební i výtvarnou tématikou a spolupracující s produkcemi zaměřenými na operní a písňová představení. Spolupráce s Harmonií jí dlouhodobě poskytuje radost zúročit hudební vzdělání, dosavadní znalosti a zkušenosti a propojovat lásku k hudbě s inspirací novými hudebními směry i umělci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.