sobota, 23. červenec 2005

Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 4 f moll

Napsal(a) 

booklet booklet
Wiener Philharmoniker, Valerij Gergijev. Produkce: Andrew Cornall. Text: A, F, N. Nahráno: live, 17.-21. 10. 2002. Vydáno. 2005. TT: 42:35. DDD. 1 CD Philips 475 6316 (Universal Music).Z dnešních dirigentů je Valerij Gergijev velkou zárukou originality a zároveň umělecké poctivosti a zralosti. Z jeho nahrávek symfonické hudby si ale nedokážu odmyslet, že se proslavil v první řadě jako operní dirigent. Také jeho Čajkovskij je v nejlepším slova smyslu "akční", dramatický a mužný. Není to tklivý senzitivní romantik, jeho pojetí je méně citové, skoro nikde se "nepokládá" do rozlehlých kantilén. Nechybí tu vroucnost, vždycky je ale mužná a zasazená do pevného rámce celé věty. Opak Bernsteina, který se sám sebou až dojímá, v něčem má naopak blízko k ostře řezanému Mravinskému nebo Toscaninimu. Jádrem dramatického pojetí jsou kompaktní smyčce, naopak dechům jako by ponechával mnoho prostoru. Zvuk orchestru je moderní v tom smyslu, že takto by bylo možné hrát i symfonie Prokofjevovy nebo Šostakovičovy. Ve Čtvrté je prostor i na virtuózní pasáže klarinetů ve druhé či pizzicato ve třetí větě. Třetí veta Patetické je v závratném tempu, čtvrtá věta nekončí nekonečnou melancholií - je to bolest přijímaná "s hlavou vztyčenou", žádné dojímání nad osobní tragédií. Nic proti velkým romantickým kreacím, ve kterých posluchač utone - tato modernizace směrem k energické mužnosti jim je dobrým protipólem. Vídeňští filharmonikové tu mají sytý a plnokrevný zvuk a jsou skvěle sehraní. Nová série Čajkovského symfonií má velkou šanci zaujmout, i když jde o jeden z nejčastěji nahrávaných titulů vůbec.

Vydavatel: Philips/Universal Music

Stopáž: 42:35

Body: 4 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.