sobota, 6. červenec 2002

Olivier Messiaen: Turangalîla - Symfonie

Napsal(a) 

booklet booklet
"Turangalîla je milostnou písní, je hymnem radosti; radosti, která je nadlidská, přetékající, zaslepená, neomezená. Je příběhem osudové lásky, neodolatelné, přesahující všechno, potlačující všechno vně sebe, láska symbolizovaná postavami Tristana a Isoldy", říká o své skladbě sám autor.

Turangalîla je slovo sanskrtu a je jednou z rytmických formulí hindské hudby. Zajímavá a velmi osobitá instrumentace připomíná balijské gamelánské orchestry. Martenotovy vlny dodávají zvláštní, neuchopitelný nádech neznámého, přitom však konkrétního technického zvuku ve změti exotické hudby klasického orchestru.

Symfonie je nabitá energií, spontaneitou a orientální krásou. Přesné vedení orchestru a jeho dokonalá souhra, vynikající sólistický výkon obou interpretů jenom podtrhují krásu tohoto mistrovského díla. Oba sólisté byly v osobním kontaktu s Messiaenem, což určitě ovlivnilo interpretaci jejich partů, podobně jako přesně Kentem Naganem vystavěný interpretační oblouk této rozsáhlé skladby. Nechce se věřit, že jde o téměř půlstoletí starou kompozici. Natolik je její stavba, výraz, instrumentace a poselství moderní a především osvěžující. Provedení na CD je autorovou revidovanou verzí z roku 1990. Jakékoliv slovní adorace jsou zbytečné. Chce to prostě slyšet.

Vydavatel: Teldec / Warner Music

Stopáž: 73:01

Nahráli: Pierre-Laurent Aimard - klavír, Dominique Kim - Martenotovy vlny, Berliner Philharmoniker, Kent Nagano

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.