úterý, 3. květen 2011

Nik Bärtsch‘s Ronin - Llyrìa

Napsal(a) 

Nik Bärtsch‘s Ronin - Llyrìa Nik Bärtsch‘s Ronin - Llyrìa

Nik Bärtsch – klavír, Sha – basklarinet, altsaxofon, Björn Meyer – baskytara, Kaspar Rast – bicí nástroje, Andi Pupato – perkuse. Nahráno: březen 2010, La Buissonne, Pernes-les-Fontaines, Francie. Vydáno 2010. TT: 56:08. 1 CD ECM Records 2178 (distribuce 2HP Production).

Kvinteto curyšského pianisty Nika Bärtsche , nazvané prostě Ronin (potulný muž, samuraj bez pána), bylo založeno v roce 2001 a Llyrìa je v pořadí jeho třetí nahrávka uskutečněná a vydaná pod značkou ECM Manfreda Eichera.

Nik Bärtsch je konceptualista, který pro svou hudbu používá pojem „ritual groove music“ a jednotlivé nahrávky jsou zjevně etapami či zastávkami na delší cestě jeho hudebního vývoje. Bohužel nemám možnost srovnávání s etapami předešlými – tedy alespoň k aktuální nahrávce: Llyrìa je nahrávkou plně souznící se zvukovým a ideovým světem ECM. Její charakteristickou vlastností je spíše lyričnost, introvertnost než exponovaný konflikt a drama (respektive dramatičnost je přítomná, ale skrytá, zjevující se pouze místy a v tlumené podobě). Její zvukový svět je rozeklaný v širokém ambitu mezi subbasy basklarinetu a zvonivými výškami klavíru. Zajímavé zvukové napětí nahrávky pramení z kontrastu mezi velmi konkrétními, zblízka natáčenými perkusivními zvuky klavíru (časté tlumené struny, flažolety apod.) a typickým dlouhým dozvukem, použitým na ostatní instrumentář.

Bärtschova hudba pojímá čas hudební kompozice trochu jinak, než bývá u běžného jazzového kvinteta zvykem. Jedná se spíše o makroformy, naplněné dlouhým a pomalým vývojem, kde je prostor pro sólo v tradičním jazzovém pojetí minimální. Základním stavebním kamenem jsou tu quasiminimalistické patterny nejčastěji tonálního nebo modálního typu. Tyto patterny jsou většinou polyrytmického charakteru a jejich rozvíjení se nejčastěji odehrává právě v rovině jakési rytmické drobnokresby (časté je použití kánonů nebo tzv. metrické modulace, kdy se pocitově změní tempo skladby), takže neočekávejme výrazná a samostatná melodická témata – tato hudba jich nemá zapotřebí. Kapela stojí na precizní rytmice a souhře perkusisty s bubeníkem, autorův klavír tvoří formální motor kompozic a dechy (basklarinet a saxofon) jsou živou vodou někdy až na hraně intelektualismu balancující hudby. Nik Bärtsch nazývá své kompozice „moduly“, na desce je jich obsaženo sedm a jejich formální uspořádání je mi, přiznám se, trochu záhadou – první čtyři spolu hudebně souvisí, jsou tempově kontrastní jako ve suitě, materiálově homogenní, tektonicky podobné (již zmiňovaný dlouhý vývoj). Poslední tři ovšem patří lehce do jiného světa (možná upomínají na první desky Louise Sclavise), odvádí základní hudební diskurs nahrávky jinam – slyšíme chromatické postupy, kontrasty v materiálu, formální střihy atd. To nemusí být samozřejmě na závadu – nahrávka možná ani nemá být stylově jednotná.

Llyrìa nepřináší nový hudební svět, spíše pokus o nové uspořádání prvků v rámci jakéhosi „nového jazzu“ (autorem zmiňovaný maximální efekt za použití minimálních prostředků). Použití různorodých stylových idiomů je samozřejmé, méně samozřejmá a chvályhodná je snaha o vycizelovaný kompoziční tvar. Jsme svědky hledání a to je vždy napínavé a dobrodružné.

Body: 4 z 6

Michal Nejtek

Narodil se v Litoměřicích, absolvoval Konzervatoř v Teplicích (klavír) a Hudební fakultu AMU v Praze (skladba). Píše symfonickou i komorní hudbu, věnuje se scénickým projektům (Lamenti, Pravidla slušného chování v moderní společnosti). Obdržel objednávky na nové kompozice od festivalů Donaueschinger Musiktage, Varšavský podzim a Klangspuren. Spolupracuje se skupinou The Plastic People Of The Universe (Obešel já polí pět, Pašije, Vlaková opera). Hraje na klavír a klávesové nástroje v několika formacích (NTS, Michal Nejtek Trio). Věnuje se i hudbě pro divadlo (Arnošt Goldflam, Jiří Ornest, Jana Svobodová atd.). Učil na Konzervatoři v Teplicích (hudební teorie, korepetice), na VOŠ Jaroslava Ježka dějiny jazzu, nyní učí na pražské AMU (kompozice).

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.