pátek, 9. srpen 2013

Miloš Karadaglić - Latino Gold

Napsal(a) 

Miloš Karadaglić - Latino Gold Miloš Karadaglić - Latino Gold

Miloš Karadaglic – kytara, Studioorchester der Europäischen FilmPhilharmonie, Christoph Izrael – dirigent. Text: A, N, F. Nahráno: 2011, 2012, 2013. Vydáno: 2013. TT: 79:42 (CD), 36:00 (DVD). DDD. 1 CD Deutsche Grammophon 479 1402 (Universal Music).

Lidé z Deutsche Grammophon mají od roku 2011 novou kytarovou hvězdu. Pro ně starého a nezajímavého Švéda Görana Söllschera (1955) vyměnili za mladého, vizuálně atraktivního Černohorce Miloše Karadagliće (1983). Musím však objektivně dodat, že z nahrávek je zřejmé, že není jen pohledný, ale umí i hodně dobře hrát. Loňský titul Latino/Pasión měl ve světě tak velký marketingový úspěch, že firma vydala zlatou edici s inovovaným tracklistingem a přidaným romantickým filmem. Velmi romantická je ostatně i celá nahrávka. Latinskoamerické putování začíná známým Piazzollovým Libertangem v „Latino Gold“ verzi s akordeonem (Ksenija Sidorova ). Přes Jorge Bena, Consuela Velázqueze, Antonia Jobima, Armanda Manzanera, Gustava Santaolalla, Isaíase Sávia, Horte Morela, Horte Cardosa, Rollanda Dyense, Carlose Gardela a Augustína Barriose Mangoréa konečně dospěje k brazilskému velikánu Heitoru Villa-Lobosovi (notoricky známá Cantilena v osvěžujícím podání sopranistky Anny Prohasky ). Aby hitů nebylo málo, tak nahrál (jak překvapivé!) i Villa-Lobosovo Preludium č. 1 e moll . Kdo má rád tento typ repertoáru, bude určitě spokojen. Deska se dá poslouchat oddechově, jako příjemné zpestření dne či večera, ale lze si také všímat sólistovy hry. Ta je skutečně brilantní, barevně magická a obsahuje řadu detailů, které objevíte asi až při opakovaném poslechu. Koupíte-li si tuto desku, tak doporučuji poslech s lahví dobrého vína (nemusí být nutně jihoamerické) a se zavřenýma očima. Velmi se těším na jiný repertoár (například Bacha), na který po třech albech podobného typu snad dojde.

Body: 4 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.