sobota, 26. duben 2008

Maria Callas - One Hundred Best Classics

Napsal(a) 

Maria Callas - One Hundred Best Classics Maria Callas - One Hundred Best Classics

Maria Callas

One Hundred Best Classics

Maria Callas - soprán. Produkce kompilace: Tony Locantro. Text: žádný. Nahráno: 1955 - 1965. Vydáno: kompilace 2006. TT: 76:54, 78:36, 76:37, 77:24, 77:39, 79:00. Mono/Stereo ADD. 6 CD EMI Classics 3 65612 2 (EMI).

Září je letos pro milovníky bel canta měsícem Marii Callas, neboť před třiceti lety odešla z tohoto světa (2. 12. 1923 - 16. 9. 1977). Její umění ve vrcholné době její kariéry dosahovalo takové záře, že i dnes je jako zjevením z jiného světa. Callasové soprán nebyl vždy dokonalý, jak je slyšet i z některých nahrávek této skvělé kompilace, ale měla v hlase a ve svém projevu takové charisma, tak strhující, nepopsatelné emoce, že si podmaňovala i svoje nepřátele, jak je zřejmé z dobových dokumentů. Kompilace její mateřské firmy EMI nabízí 100 tracků, které dramaturg rozdělil do šesti částí: 1. Bellini, 2. Donizetti a Rossini, 3. Verdi, 4. Puccini, 5. Francouzské operní heroiny, 6. Dramatické heroiny, přičemž typově se přirozeně prolínají. Jsou zde zastoupeny árie téměř ze všeho podstatného, co pěvkyně nahrála. Působivý je seznam jejích pěveckých a dirigentských partnerů: Corelli, Cossotto, Gobbi, Ludwig, Di Stefano, Tucker, Karajan, De Sabata, Serafin, Pretre a další. Když člověk poslouchá několik hodin nádheru, kterou nám paní Callas, už jakoby ze záhrobí, dává, tak je jedno, že EMI tuto kompilaci vydala z prozaických marketingových důvodů. Jakkoliv respektuji jiné pěvkyně, jako je například Anna Netrebko, které jsou čas od času k ní přirovnávány, Maria Callas byla, je a možná i bude pouze jedna.

Body: 5 z 6

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.