pátek, 30. květen 2008

Maddalena Laura Lombardini Sirmen - Six Violin Concertos op. 3

Napsal(a) 

Maddalena Laura Lombardini Sirmen - Six Violin Concertos op. 3 Maddalena Laura Lombardini Sirmen - Six Violin Concertos op. 3

Piroska Vitárius - housle, Savaria Baroque Orchestra, Pál Németh - umělecký vedoucí. Produkce. Pál Németh. Text: A, F, N, M. Nahráno: 10/2006, Hungaroton Studio. Vydáno: 2007. TT: 43:10, 44:23. DDD. 2 CD Hungaroton Classic HCD 324 99-500 (distribuce Panther).

Komponovaly v Itálii 18. století ženy? Nebyla jich záplava, ale našly se. Jednou z "odvážných" byla Maddalena Laura Lombardini Sirmen. Díky Antoniu Vivaldimu ví svět o pedagogických výsledcích Ospedale della Pieta. Maddalena Laura studovala v "konkurenční", méně známé benátské instituci - Ospedale di Lazaro e dei Mendicanti. Narodila se 9. prosince 1745 jako druhé dítě Benátčana Piera Lombardiniho a jeho druhé ženy Gaspariny Gambirasi. Ve dvaadvaceti letech se provdala za ravenského houslistu Lodovica Sirmena. Žila v několika evropských hudebních metropolích, nakonec se vrátila do rodných Benátek, kde v roce 1818 zemřela.

Nejcennější z jejího díla je právě šestice houslových koncertů, které mají na labelu Hungaroton světovou premiéru. Je to dobře napsaná hudba, která však přes svěží záblesky inspirace nepřevyšuje dobový průměr a její vzor Vivaldiho už vůbec ne. Nicméně se dobře poslouchá a houslistka Piroska Vitárius s barokním orchestrem Savaria odvedly dobrou práci. Paní Vitárius je velmi dobrá hráčka na barokní housle, ostatně spolupracovala s plejádou renomovaných umělců Evropy. Její výkon by byl ještě přesvědčivější, kdyby režie a produkce byla přísnější. Občas pustila nečistoty, které by se daly trpělivostí určitě odstranit.

Body: 4 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.