pondělí, 24. prosinec 2001

Luigi Cherubini: Medea

Napsal(a) 

booklet booklet
Snímek uvítají operní milovníci z několika důvodů: Luigi Cherubini je dnes znám spíš jako přísný strážce zákonů pařížské konzervatoře, s jehož autoritou měl potíže Hector Berlioz i César Franck, skladatelsky je dnes až na několik výjimek historickou položkou. Ve své době měl však autoritu i v této oblasti - jeho Vodařem se koneckonců otevíralo naše Prozatímní divadlo. Jeho Medea měla premiéru roku 1797. Roku 1972 ji uvedla vídeňská Státní opera a v titulní roli v ní debutovala Leonie Rysanek . Na live záznamu jsou ještě další pozdější operní hvězdy - Lucia Popp jako Glauce a Edita Gruberová jako 1. služka. I režisér August Everding stál tehdy na počátku kariéry. Jeho koncepce, na které spolupracoval s výtvarníkem Arikem Brauerem, vyvolala svou netradičností jeden z prvních větších rozkolů ve vídeňské operní kritice. Oprávněnost kritických hlasů na adresu inscenace nelze podle audiozáznamu bohužel posoudit, v bookletu si pouze můžeme přečíst úryvky z dobových kritik. Medea měla pouze deset repríz. Konzervativní publikum tehdy uhájilo své pozice. Pro Leonii Rysanek znamenala nicméně Medea mnoho: do té doby platila za ideální představitelku této role Maria Callas, avšak Leonie Rysanek svou Medeou dobyla roku 1973 samotné Atény. Historická nahrávka rakouského rozhlasu ORF je tedy v mnoha směrech jedinečná; její technická kvalita odpovídá době, ne všichni pěvci podávají výkony nejvyšších parametrů (Kreon Nicolaie Ghiuseleva ), zaznamenaná atmosféra představení z 31. ledna 1972 je však autentická. Škoda jen, že komplet není vybaven libretem.

Vydavatel: RCA / BMG

Stopáž: 50:24, 67:22

EAN: 0724356790926

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.