neděle, 24. říjen 2004

Ludwig van Beethoven: Tria pro housle, violu a violoncello op. 9

Napsal(a) 

booklet booklet
Všechna tři Beethovenova tria z opusu 9 se vyznačují obdivuhodně pevnou a přehlednou výstavbou. Sedmadvacetiletý skladatel tu pracuje s jednotlivými hlasy tak suverénně a s takovou fantazií, až se při poslechu mnohdy ani nechce věřit, že se jedná o "pouhou" tříhlasou sazbu. Hráči Kandinského tria pak svou interpretací tyto vlastnosti Beethovenovy hudby jen umocňují. Všichni tři mají krásně pevný a znělý tón (houslová pianissima doslova září), dokonalou intonaci a skvělé rytmické cítění. Souhra tohoto souboru je tak samozřejmá, jako by se jednalo o jediného interpreta. Neméně samozřejmá je také technika jednotlivých hráčů: i rychlé věty vyznívají pohodově, bez nejmenšího náznaku neklidu. Promyšlená dynamika a agogika jen podporují soudržnost hudební konstrukce: v poměrně rozsáhlých skladbách (stopáž prvního tria přesahuje 30 minut) nemáme ani na okamžik pocit, že by se hudba "drobila". Interpreti se v dokonalé Beethovenově architektuře pohybují zcela bezpečně a provádějí nás v ní s okouzlující noblesou. Je skutečně požitkem sledovat jejich skvělou práci s vedením hlasů i to, jak dokonale do sebe tyto hlasy zapadají. Díky naprosté zřetelnosti vyznívá celek tak průzračně a čistě, jako by se jednalo o stavbu ze skla, v níž je vše odevšad vidět a kde nelze - a ani není zapotřebí - něco zakrývat. Ocenění zaslouží i mimořádně dobrá zvuková kvalita nahrávky.

Vydavatel: Arte Nova Classics / BMG

Stopáž: 79:30

EAN: 0028944920826

Nahráli: Kathrin Rabus, Hartmut Rohde, Nikolai Schneider

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.