neděle, 4. leden 2004

Ludwig van Beethoven: Sonáty pro klavír op. 54 F dur, op. 57 f moll "Appasionata", op. 78 Fis dur, op. 90 e moll

Napsal(a) 

booklet booklet
Jak můžeme od renomovaného italského klavíristy Maurizia Polliniho již dopředu očekávat, jeho nové CD se čtyřmi klavírními sonátami od Ludwiga van Beethovena se zařadí mezi nejlepší nosiče tohoto druhu. Vybrané opusy 54, 57, 78 a 90 tvoří ve svém sledu zajímavý celek a dávají pohlédnout na určité stupně skladatelova kompozičního vývoje, přičemž tím nechci v žádném případě říci, že by byla sukcesivně stupňována i kompoziční kvalita těchto děl. Spíše lze pozorovat určitý vývoj od experimentů zaměřených především na formové řešení sonáty až k jisté filozofické reflexi, patrné zejména u op. 90. Polliniho přístup k Beethovenovi míří k několika cílům: klavírista jednak ve své interpretaci neokázale vykresluje hlavní a podstatné rysy forem jednotlivých vět, jednak se neopakovatelným přístupem vyrovnává s technickými nároky této hudby. Uplatňuje své příznačné umění plynulých a hladkých přechodů při prudkých dynamických kontrastech a znamenitou stříbřitě perlivou techniku, kterou však používá pouze ve vhodných úsecích hudby. Jinak ponechává Beethovenovým sonátám jejich jadrný charakter.

Pollini je ve svých 60 letech zralým a zkušeným interpretem s maximální úhozovou kultivovaností a technickým virtuózním vybavením, které navíc působí naprosto přirozeně. Tyto předpoklady mu umožňují vložit do hudby své pojetí a prožitky Beethovenových sonát. Přitom ale Pollini neupadá do vlastních subjektivních citových sfér, respektive daří se mu porozumět Beethovenovi až do stavu jakéhosi "vzájemného pochopení a ztotožnění". U Polliniho vnímáme víc než kde jinde poučenou interpretaci. Abych však nezůstala pouze u samé chvály, vytkla bych klavíristovi jedinou věc, a sice určité rytmické nejasnosti v první větě op. 54, které působí v posluchačových uších drobný zmatek. Naopak musím velice ocenit nahrávku známé Beethovenovy "Appasionaty" i sonáty Fis dur op. 78 a především sonáty e moll op. 90 , která je interpretačně velmi náročná. Nutí totiž v první větě hráče k řešení technických obtíží a ve druhé větě k vyrovnávání se s rozsáhlou plochou sonátového ronda, pro které sice Beethoven stvořil nádhernou melodickou myšlenku, které ale klade na interpreta velké nároky z důvodů určité tématické jednotvárnosti a přitom relativní harmonické komplikovanosti, zvláště v provedení. Na závěr zbývá dodat, že koupí tohoto CD získá majitel velmi kvalitní nahrávku a milovníci spolehlivý prostředek k terapeutickému uspokojení nejušlechtilejšího z lidských smyslů.

Vydavatel: Deutsche Gramophon / Universal Music

Stopáž: 56:30

EAN: 0028946376621

Nahráli: Maurizio Pollini - klavír

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.