neděle, 6. leden 2013

Leopold Koželuh - Sonáty pro klavír s doprovodem flétny a violoncella

Napsal(a) 

Leopold Koželuh - Sonáty pro klavír s doprovodem flétny a violoncella Leopold Koželuh - Sonáty pro klavír s doprovodem flétny a violoncella

Monika Knoblochová – fortepiano, Jana Semerádová – flétna, Hana Fleková – violoncello. Text: A, N, F, Č. Nahráno: 3 a 5/2011. Vydáno: 2012. TT: 80:57. DDD. 1 CD Supraphon SU 4106-2.

Pět sonát Leopolda Koželuha (dvě v C dur, e moll, F dur, Velká skotská sonáta D dur ) v autentickém provedení tří špičkových českých hudebnic je pět skvostů, které snad výrazně zmenší nezájem české odborné a laické veřejnosti. Přitom byl velvarský rodák Koželuh (1747–1818) na vrcholu kariéry hvězdou Vídně, jež byla na přelomu 18. a 19. století centrem hudebního světa. Monika Knoblochová , Jana SemerádováHana Fleková realizovaly v pražském studiu Martínek dokonalou rehabilitaci; pro jejich výkony lze mít pouze superlativy. Nevím, co více by mělo přesvědčit koncertní promotéry, aby začali Koželuha uvádět a přestali si myslet, že českými skladateli tohoto období jsou hlavně František Xaver Dušek, Jan Antonín Koželuh a Jan Václav Hugo Voříšek. Je to skvělá hudba, plná jiskřivých nápadů, hudba, jež se vyrovná nejlepší produkci své doby. Prim hraje technicky virtuózní Monika Knoblochová, která v posledních letech vstoupila do pražského hudebního života svým zajímavým expresivním projektem Café creme, muzikantsky rovnocenné jsou jí Jana Semerádová i Hana Fleková. Producent Matouš Vlčinský vyslal do světa skvělý titul a bylo by škoda, kdyby mezi nahrávacími novinkami zapadl!

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.