pondělí, 10. leden 2005

LaSalle-Quartett: Schubert, Lutoslawski, Ravel

Napsal(a) 

booklet booklet
LaSalle-Quartett. Produkce: Gottfried Kraus. Text: N, A. Nahráno: 20. 8. 1976, Salzburger Festspielle. Vydáno: 2004. TT: 71:00. AAD. 1 CD Orfeo C 632041 B (distribuce Classic). Z nejrůznějších archivních nahrávek, které se objevují na gramofonovém trhu, patří k nejzajímavějším záznamy přímých přenosů; předávají zachycenou atmosféru jedinečného okamžiku i původní reakce publika. Zvlášť lákavá je možnost stát se posluchačem vybraných koncertů Salzburger Festspielle, neboť jsou výběrem toho nejlepšího, co v té době bylo možno slyšet. Naskýtá se možnost vyslechnout koncert z roku 1976, na němž vystoupilo tehdy jedno z nejslavnějších světových kvartet, americký soubor LaSalle-Quartett , s efektním a přitažlivým programem - Schubert: Kvartetní věta c moll , Lutoslawski: Smyčcový kvartet z roku 1964, Ravel: Smyčcový kvartet F dur , na závěr nahrávka zachycuje i přídavek (poslední větu z Beethovenova Kvartetu B dur op. 130 ). Soubor byl tehdy na vrcholu slávy, hrál již třicet šest let a měl před sebou ještě jedenáct let koncertních turné.

Dramaturgie koncertu zaměřila svou pozornost na ryze soudobou skladbu, kvartet Witolda Lutoslawského. Kvartetisté "postavili" dílo posluchači jako "dobře poslouchatelné", byť výrazově před třiceti lety tolik moderní, a rázem je proslavili. Rovněž Ravelův kvartet, interpretačně vždy náročný, přednesli v ideální zvukové, tempové a výrazové představě; a právě diky tomuto Ravelovu opusu lze pajány na hru LaSallova kvarteta akceptovat. Úvodní Schubertova věta, technicky obtížná brilantní skladba, by to jistě nebyla. Tato nahrávka ze Salcburských her je jako promítnutí starého filmu: neoddiskutovatelná kvalita nás nadchne, některá místa odvál čas, něco je dobovou raritou. V každém případě toto CD dobře vypovídá o legendárním smyčcovém kvartetu.

Vydavatel: Classic

Stopáž: 71:00

Nahráli: LaSalle-Quartett

Body: 4 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.