pondělí, 10. říjen 2005

Ladysmith Black Mambazo - No Boundaries

Napsal(a) 

Ladysmith Black Mambazo: No Boundaries Ladysmith Black Mambazo: No Boundaries
Ladysmith Black Mambazo, English Chamber Orchestra, Ralf Gothóni. Produkce: Robert Brooks. Text: A. Nahráno: ZK Matthews Hall, UNISA, Pretorie. Vydáno: 2004. DDD. 1 CD Heads Up International / Telarc HUCD 3092 (distribuce Classic).

Zulská pěvecká skupina Ladysmith Black Mambazo z Jihoafrické republiky je souborem perfektně zpívajících černochů s originální sametovou barvou hlasů. Spojení neevropských interpretů, kteří by se asi dali zařadit do škatulky s podivným a nic (a vše) říkajícím názvem world music, s evropským komorním orchestrem (hrajícím "neklasicky") není nic nového. V dnešní době, která tolik přeje crossoverům, boření hranic mezi žánry a překvapivým sondám, není snadné přijít s něčím, co může oslovit náročného posluchače. Drtivá část této desky to myslím dokáže. Kromě zvuku tradičního orchestru pracovali Isak Roux , aranžér projektu, a Robert Brooks , hlavní producent desky a ředitel Mezinárodního hudebního festivalu klasické hudby v Jižní Africe, i s notoricky známými melodiemi Schuberta a Bacha. Kupodivu právě tyto tracky se mi zdají nejvíce hodny diskuse. Autorem většiny písní je vedoucí černošského souboru Joseph Shabalala . (Mimochodem z desetičlenné vokální skupiny patří šest zpěváků do rodiny Shabalala.) Přímo perlami jsou písně Jabulani , Dona nobis pacem nebo Wall' Umtwana .

Vydavatel: Heads Up International/Telarc/distribuce Classic

Nahráli: Ladysmith Black Mambazo, English Chamber Orchestra, Ralf Gothóni

Body: 4 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.