úterý, 20. říjen 2009

L. P. 1770

Napsal(a) 

Michel Corrette: Nouveau Livre dew Noëls. Francois Joseph Gossec: Suite de Noëls. Jan Václav Stamic: Sinfonia pastoralis op 4/2. Jan Hataš: Parthia pastorirtia in D. František Antonín Rössler-Rosetti: Sinfonia pastoralis. Weissmann: Pastorella in F. Jiří Antonín Linek: Sinfonia pastoralis ex C

Česká komorní filharmonie, umělecký vedoucí: Zdeněk Adam, dirigenti: Vojtěch Spurný, Stanislav Vavřínek. Text: Č, A. Nahráno: 5/2005, Studio Domovina, Praha. Vydáno: 2008. TT: 73:44. DDD. 1 CD GZ Digital Media L1 0676-2 131.

Česká komorní filharmonie se zabývá hudbou 18. století dlouhodobě a evidentně ráda. Navíc její vedení je natolik prozíravé, že pro co nejvyšší možný účinek vždy přizve ke spolupráci velmi schopné dirigenty. Jejich projekt provoněný dobou Vánoc je poslechově příjemný, nekomplikovaný a dobře zahraný. Oba dirigenti byli evidentně vedeni snahou najít pro ozvláštnění jakýkoliv kontrast, i když v některých opusech to nebylo lehké. Ostatně žádná skladba neměla ambici zvěstovat velká „hudební poselství“. Byla to běžná, spotřební, kvalitní hudba dané doby. Povědomý vám bude charakter skladeb, neboť podobný typ slýcháme o Vánocích často. Známější je snad pouze skladba Jiřího Ignáce Linky. Cédéčko určitě splní svoje poslání – zpříjemnit dobu Adventu a Vánoc. Jsem však přesvědčen, že Česká komorní filharmonie už vyslala do světa zajímavější tituly. Poněkud na rozpacích jsem z nevýrazného výtvarného designu, který chtěl navodit pocit starobylosti tak tvrdošíjně, až to přehnal. Opět platí, že méně je někdy více. Mottem desky je letopočet 1770. I když se sleeve note snaží tuto volbu obhájit, tak jsem stejně nepochopil, proč jako průsečík všech skladeb byl zvolen právě tento rok... Mohl jím být mnohý jiný v 18. století, které je označeno za „poklidné“ (?). Nicméně cédečka jsou primárně o obsahu a ten stojí za poslech.

Body: 3 z 6

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.